Muzeum II wojny światowej

Muzeum II Wojny Światowej celowo kłamie – zmienia datę powstania

Zachowanie osób odpowiedzialnych za PR Muzeum II Wojny Światowej jest kuriozalne. Wbrew faktom powtarzają oni kłamstwa o dacie otwarcia placówki.

Muzeum II Wojny Światowej, monumentalna narracja o okrucieństwie wojny, powstała z inicjatywy ówczesnego premiera Donalda Tuska. Niezwykły i nowoczesny budynek powstał koło Motławy w Gdańsku. Wraz z dojściem Prawa i Sprawiedliwości do władzy stało się jasne, że tak niezwykły obiekt będzie łakomym kąskiem dla karierowiczów związanych z partią.

Mimo protestów znanych i cenionych na świecie historyków, jak Timothy Snyder czy Norman Davies, wymieniono dyrekcję. Autor koncepcji muzeum i jego twórca prof Paweł Machcewicz został zwolniony i na początku czerwca 2017 roku zastąpił go nie znany szerszej publice dr Karol Nawrocki, pracujący wcześniej w IPN. „Zasłynął” on między innymi galą boksu dla… Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Poprzedniemu dyrektorowi udało się jednak otworzyć swoje dzieło życia. Miało to miejsce 23 marca 2017. W międzyczasie zmieniono wystawę, usunięto logotyp miasta Gdańsk i flagi Unii Europejskiej.

W rozmowie z TOK FM prof. Machcewicz oceniał, że spośród wielu zmian najgłębszą ingerencją w narrację ekspozycji jest zmiana filmu kończącego wystawę. W oryginalnym obrazie prezentowane były współczesne sceny pokazujące cierpienia cywilów na wojnie w Syrii czy w Donbasie. Film miał ostrzegać, że historia może się powtórzyć, że skłonność do przemocy tkwi w każdym z nas, co jest stałym zagrożeniem dla pokoju. – Nasz film zastąpiono prymitywną, propagandową produkcją IPN pt. „Niepokonani”, która w konwencji komiksu czy gry komputerowej pokazuje, jak Polacy praktycznie sami wygrali wojnę, potem zostali zdradzeni przez aliantów, ale ostatecznie sami pokonali komunizm. To karykatura i zaprzeczenie całej opowieści o wystawie – mówił pierwszy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Tymczasem dział PR Muzeum II Wojny Światowej w kolejnych twittach i postach twierdzi, że obiekt był otwarty 6 kwietnia. Skąd różnica? Oczywiście stąd, że muzeum „zostało otwarte” dopiero gdy został zmieniony dyrektor. Mimo licznych komentarzy na profilu placówka wciąż wrzuca kolejne posty z fałszywą datą.

zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ