Mowa ciała

Komunikujemy się nie tylko przy pomocy słów. Także nasze gesty i postawa wiele o nas mówią. Uważnie obserwując innych, łatwo możemy dowiedzieć się, co myślą i czują. Według niemieckiego naukowca Alberta Mehrabiana, tylko 7%  informacji zostaje nam  przekazanych przy pomocy słów,  38%  odczytujemy z tonu głosu, a aż  55%  z mowy ciała. Na co należy zwrócić szczególną uwagę by właściwie odczytać intencje innych?

Źródło: kobieta.dziennik.pl

Język ciała i gesty mogą przekazać więcej uczuć, niż można wyrazić słowami. Podczas spotkania z drugą osobą właściwiej odczytamy intencje i uczucia rozmówcy, niż podczas rozmowy telefonicznej czy w kontakcie za pomocą tekstu pisanego. To zaskakujące jak wiele za pomocą mowy ciała, możemy dowiedzieć się o innych i o tym, co chcą nam przekazać, a być może ukryć. Każda rozmowa może mieć  „drugie dno”, które możemy dostrzec uważnie obserwując swojego rozmówcę.

Język ciała ma duży wpływ zwłaszcza w tworzeniu pierwszego wrażenia. W ciągu zaledwie kilku sekund tworzymy opinię na temat pierwszy raz spotkanej osoby. Ta początkowa, instynktowna ocena opiera się przede wszystkim na tym, co widzimy i czujemy w momencie spotkania, raczej nie na podstawie wypowiedzianych przez rozmówcę słów.

Wzorce zachowań u każdego są nieco inne. Każdy człowiek posiada charakterystyczne dla siebie zachowania i w sposób indywidualny wyraża wewnętrzne odczucia. Z reguły jednak działamy instynktownie i niektóre z naszych zachowań można bez trudu zinterpretować.

Oznaki mowy ciała, które świadczą o bezpieczeństwie i spokoju wewnętrznym to otwarta postawa ciała,  stonowany głos oraz nieznaczna gestykulacja. Zainteresowaną konwersacją osobę cechują również powiększone źrenice. Źrenice rozszerzają nam się wtedy, gdy patrzymy na rzeczy dla nas atrakcyjne.  Im bardziej coś nam się podoba, tym szersze mamy źrenice. Przechylona głowa, dłonie skrzyżowane za szyją  oraz skierowana w naszą stronę postawa ciała to  wyznaczniki otwartości, gotowość rozmowy i umiejętności słuchania.

 

Z pewnością postawa osoby z założynymi na klatce piersiowej rękami nie wzbudzi w nas sympatii. Bardzo mocno ściśnięte, tak, że łokcie przylegają są do ciała, mogą oznaczać niepewność. Z kolei lekko założone, z łokciami na zewnątrz, połączone z rozstawionymi szeroko nogami to dają wyraz wyraz agresji i arogancji. Dodatkowo zamknięte w dłonie w pięść wyrażają wrogość, a zaciśnięte usta niechęć do przyjęcia informacji i zawziętość.


Lęk charakteryzuje napięta postawa ciała. Jeżeli nasz rozmówca unika kontaktu wzrokowego, przyjmuję niewygodną postawę ciała, napina mięśnie czy wykonuje szybkie, nerwowe ruchy, może to oznaczać niepewność bądź nieśmiałość.  Szybki oddech, częste mruganie powiekami, załamania głosu to również typowe zachowania niewerbalne oznaczające poczucie braku bezpieczeństwa. Stosowanie dużej ilości adaptatorów takich jak np. gładzenie się po ramionach czy zagryzanie palców, również sygnalizuje stres.

Jeżeli potrafisz już rozpoznać niektóre sygnały i rozumiesz język mowy ciała, to obserwując drugą osobę, możesz odczytać bez trudu jak się czuje w danej chwili, w jakim jest nastroju, a nawet  co myśli o temacie rozmowy.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ