Moda na gotowanie
Jeszcze jakiś czas temu, gotowanie było domeną przede wszystkim kobiet. Bezkonkurencyjne pozostawały babcie, które potrafiły wyczarować cuda z najprostszych składników. Ale jedzenie posiłków całą rodziną, przy jednym stole to już przeżytek.
Tempo życia Polaków znacznie się zwiększyło i prawdziwą rewolucję wywołało pojawienie się restauracji fast food. To szybki, ciepły i smaczny posiłek, w dodatku za niewielkie pieniądze, co sprawia, że znajduje wielu swoich zwolenników.
Odkąd jednak w Internecie pojawiły się materiały, które pokazują z czego jest robione takie ,,jedzenie”, Polacy nabierają dystansu to tego rodzaju restauracji. Dodatkowo pod wpływem mediów, które zaczęły interesować się tematyką kulinarną, Polacy zaczęli zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Dzięki Ewie Wachowicz, Pascalowi Brodnickiemu czy Magdzie Gessler w naszym kraju nastąpiło wielkie boom na gotowanie, które co więcej – ma same plusy!
Przede wszystkim gotowanie jest jedną z bardzo skutecznych form relaksu. Pozwala się odstresować i sprawia wiele przyjemności, gdy można upichcić cos dobrego w towarzystwie znajomych, przyjaciół czy drugiej połówki.
Lubimy gotować, bo lubimy dobrze zjeść. Samodzielność w kuchni wcale nie oznacza większych wydatków. Wiele dyskontów oferuje świeże produkty najwyższej jakości, co przyciąga coraz to nowych klientów. Każdy sam dopasowuje potrawy do swoich kubków smakowych. Jeśli lubi posiłki na ostro, doda więcej papryczki chili, a jeśli czegoś nie lubi, może z tego zrezygnować. Co najważniejsze, jest pewny, że je zdrowo i treściwie.
Wiele osób martwi się też, że nie umie gotować. Nie jest to dużym problemem, bo w chwili obecnej istnieją tysiące stron z przepisami, wychodzą coraz to nowe książki kucharskie. Popularne stały się te, które proponują odbiorcy potrawy łatwe w przygotowaniu i małym kosztem. Dodatkowo można rozpocząć swoje spotkanie z kuchnią od dań półgotowych, gdzie na odwrocie opakowania znajdziemy przepis. Ważne jest, że w gotowaniu tak naprawdę chodzi o pozytywne nastawienie, chęć i pasję. Jeśli mamy te cechy, sukces murowany. Stopniowo zaczniemy eksperymentować, co pozwoli na stworzenie prawdziwego afrodyzjaku na talerzu!
Umiejętnościami kulinarnymi można pochwalić się przed znajomymi. Coraz bardziej popularne stało się wspólne gotowanie. Grupowe spotkania w domowym zaciszu to najczęściej wspólne oglądanie filmów, gry towarzyskie lub po prostu rozmowy przy lampce wina. Gdy impreza się przedłuża, przychodzi ochota na małą przekąskę. A gdyby tak z gotowania uczynić cel spotkania? Zwłaszcza, że gotowanie z najbliższymi to również dobra zabawa. Zarówno można pochwalić się umiejętnościami przed przyjaciółmi jak i czerpać od nich inspiracje.
Tak więc, nowy polski trend posiada jedynie zalety! Jeżeli tylko nie jest traktowane jako przykry codzienny obowiązek, wówczas może dostarczać wiele radości i przyjemności. Możliwość kreatywnego wykorzystania produktów jest procesem twórczym. Bywa przejawem dbałości, troski a nawet sposobem na wyrażanie uczuć. Zapraszanie gości i prezentacja kulinarnych dokonań jest sposobem także autoprezentacji. Wszystko to wiąże się z przyjemnością oraz satysfakcją, jaką daje samodzielne gotowanie.
Anna Matysek