Retinoidy – sekret gładkiej skóry
Retinol, a właściwie wszystkie pochodne witaminy A, zwane retinoidami, to bardzo popularne składniki kosmetyków. Świetnie działają na naszą skórę – wygładzają, redukują zmarszczki i przebarwienia. Funkcjonuje jednak wiele opinii na temat ich stosowania. Które z nich mają coś wspólnego z prawdą?
Retinoidy to pochodne witaminy A, stosowane są w celu regeneracji skóry i opóźnienia procesu jej starzenia. Kuracja retinoidami przyspieszy procesy zachodzące w głębszych partiach skóry, co daje odmładzający efekt. Przede wszystkim poprawia się koloryt skóry, a skóra staje się dotleniona i odżywiona. Regeneracja tkanek następuje w szybszym tempie, a powstałe włókna kolagenu i elastyny nadają skórze gładkości i sprężystości. Ze względu na działanie złuszczające, retinoidy są obecnie jednym z najpopularniejszych środków przeciwtrądzikowych. Ich właściwości hamują procesy rogowacenia naskórka oraz zmniejszają stany zapalne skóry. Mimo zadowalających efektów, stosowanie retinoidów wymaga czasu i cierpliwości.
Na początku może wystąpić duże podrażnienie skóry. Nie należy wtedy zaprzestawać kuracji. Zaczerwienienia i złuszczanie to nieodłączny element terapii. Komórki w miarę upływu czasu przyzwyczają się do nowego składnika, a objawy powinny ustąpić w ciągu dwóch tygodni. Można jednak zmniejszyć częstotliwość używania kosmetyku lub wymienić go na nieco słabszy.
Kwas retinowy znajduje się jedynie w produktach na receptę. W ogólnodostępnych kosmetykach pojawiają się pochodne witaminy A, zwane retinolami, które są łagodniejsze dla skóry. Występują one w połączeniu z innymi składnikami, opóźniającymi procesy starzenia się skóry. Są to zazwyczaj substancje nawilżające takie jak gliceryna czy kwas hialuronowy. Oprócz zastosowania kosmetyków zawierających retinoidy, kuracja może odbywać się również od wewnątrz. Efekty takiej kuracji widoczne są już po pierwszym miesiącu stosowania, należy jednak pamiętać, że doustne przyjmowanie retinoidów może zlecić jedynie lekarz, w oparciu o obserwację zmian na skórze.
Oczywiście każdy chciałby zobaczyć rezultaty stosowania retinoidów jak najszybciej, niestety ich działanie nie jest natychmiastowe. Zauważalnych efektów spodziewać się można dopiero po około 12 tygodniach. Po około roku powinno się zauważyć widoczną poprawę stanu skóry. Wszystkie zapewnienia producentów o szybszym działaniu produktów są jedynie chwytem reklamowym Jest to bardzo skuteczna terapia, ale tylko dla wytrwałych.
Beata Mironow