metro

Metro Młynów w gotowości? [WIDEO]

Stacja podziemna już prawie gotowa! Kiedy możemy się spodziewać otwarcia?

Biuro Projektów „Metroprojekt”, wykonało projekt stacji Młynów – drugiej linii warszawskiego metra. Biuro to brało udział także w projektowaniu pierwszej części drugiej nitki. W roku 2015 ogłoszono wyniki przetargu na budowę stacji. Przedsiębiorstwo Gülermak wygrało konkurs. Co rozpoczęło prace – w listopadzie 2016 roku. Początkowo zamknięto ruchu samochodowy na odcinku ulicy Górczewskiej – między ul. Płocką, a al. Prymasa Tysiąclecia. 

Pierwsze miesiące prac to przekładanie podziemnych instalacji. W 2017 roku, w kwietniu rozpoczęto budowę murków i głębienie ścian szczelinowych. W lipcu natomiast na teren budowy wjechały koparki, które wykonały wstępny wykop. Dwa miesiące później rozpoczęto prace żelbetowe przy konstrukcji stropu stacji, które ukończono w ciągu miesiąca. W październiku – metodą podstropową – zaczęto wykonywanie wykopu na poziomie -1, gdzie będzie znajdowała się antresola. W grudniu wykonawca przeszedł do drugiego etapu – rozpoczął prace na poziomie -2, na którym zlokalizowane będą tory i peron.

Pod koniec marca 2018 roku tarcza Krystyna, drążąca tunel od strony stacji Księcia Janusza, przebiła się na stację Młynów. Miało to miejsce o miesiąc wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Termin zakończenia wszystkich prac na stacji Młynów wyznaczono na listopad 2019 roku. Niestety, jak podaje portal naszemiasto.pl, mieszkańcy Woli nadal nie wiedzą, kiedy będą mogli skorzystać z nowych stacji metra w swojej dzielnicy. Wszystko przez ciągnącą się dyskusję na temat ostatecznego kształtu ul. Górczewskiej, pod którą za 5 lat znajdzie się łącznie pięć stacji drugiej linii.

Miasta uległo presji, ogłaszając plany zwężenia ulicy Górczewskiej – na odcinku, gdzie powstają trzy nowe stacje metra. Problem jednak tkwi w tym, że inne zdanie w tym temacie mają władze Woli i Bemowa, jak i sami mieszkańcy tych dwóch dzielnic, gdzie przebiega Górczewska.

Żadna ze stron nie chce odpuścić. Mieszkańcy natomiast zebrali już kilka tysięcy podpisów, na petycji o odbudowie Górczewskiej, w jej obecnych rozmiarach. To jednak mieszkańcy ucierpią na konflikcie. Sprawi on, że stacje: Młynów, Płocka, i Księcia Janusza, oddane do użytku zostaną najwcześniej w połowie 2020 roku. A co najmniej kilka miesięcy wcześniej, mieszkańcy Targówka będą mieli możliwość skorzystania, z budowanej w równoległym czasie, drugiej linii metra – na Targówku.

https://www.youtube.com/watch?v=ohJyVFj50-k

ZOSTAW ODPOWIEDŹ