gdańsk

Marsz Ponad Podziałami dziś przejdzie ulicami Gdańska. „Zróbmy to razem, jako obywatele Polski”

Przeciwko nienawiści i ponad podziałami – w środę, 6 lutego, młodzi ludzie z całego Trójmiasta przejdą ulicami Gdańska w marszu protestacyjnym. Do licealistów dołączyć może każdy. Akcja rozpocznie się o godz. 12 pod Dworem Artusa.

Impulsem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Na fali działań przeciwko mowie nienawiści i szeroko rozumianych przejawów przemocy w przestrzeni publicznej, swój głos postanowili wyrazić uczniowie szkół w Trójmieście. Ich protest wobec agresji i braku szacunku do drugiego człowieka – Marsz Ponad Podziałami – odbędzie się w środę, 6 lutego, o godz. 12. 


– Spotkamy się przy Dworze Artusa, spod którego przejdziemy głównymi ulicami miasta, kończąc na Placu Solidarności – mówi Julia Borzeszkowska, główna organizatorka marszu. – Chcemy to zrobić razem, ponad podziałami, ramię w ramię przeciwko nienawiści, jako wszyscy młodzi ludzie, obywatele Polski, mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta. Bardzo gorąco zachęcamy każdego do naszej inicjatywy. Niech to będzie coś wielkiego.
Julia jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku – Topolówki.

Zainicjowaną przez nią akcję współtworzą licealiści z jej i innych gdańskich szkół, m.in. I, V i VIII LO i techników, a także sopockich i gdyńskich liceów. Ale choć to oni są siłą napędową akcji, udział w niej może wziąć każdy, niezależnie od wieku i przekonań – marsz jest otwarty i apolityczny, nieskierowany przeciwko żadnej konkretnej grupie czy osobie. Wręcz przeciwnie.


– Chcemy, żeby ta inicjatywa nas połączyła. Jako młodzi ludzie czujemy potrzebę, żeby zrobić coś nowego, żeby zaprzeczyć temu wszystkiemu, co mówi się o nas: że się nie interesujemy tym, co się dzieje w kraju, w życiu społeczeństwa, w życiu politycznym. To nie jest prawdą. Udowodnimy to, spotykając się 6 lutego na marszu – dodaje Borzeszkowska.

Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniach

Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniachFot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Akcję protestacyjną licealiści organizują samodzielnie, ale wspiera ich miasto Gdańsk. Podczas konferencji prasowej Marszu Ponad Podziałami, która odbyła się we wtorek, 5 lutego, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała uczniom za pomysł i realizację marszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4133 More posts in Newsy category
Recommended for you
Ewa Chodakowska z nowym projektem! „Długo zastanawiałam się, czy udźwignę i to wyzwanie”
Ewa Chodakowska z nowym projektem! „Długo zastanawiałam się, czy udźwignę to wyzwanie”

Ewa Chodakowska nie zwalnia tempa. Gwiazda prowadzi wiele projektów, a od niedawna catering! Jak jej...