gdańsk

Marsz Ponad Podziałami dziś przejdzie ulicami Gdańska. „Zróbmy to razem, jako obywatele Polski”

Przeciwko nienawiści i ponad podziałami – w środę, 6 lutego, młodzi ludzie z całego Trójmiasta przejdą ulicami Gdańska w marszu protestacyjnym. Do licealistów dołączyć może każdy. Akcja rozpocznie się o godz. 12 pod Dworem Artusa.

Impulsem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Na fali działań przeciwko mowie nienawiści i szeroko rozumianych przejawów przemocy w przestrzeni publicznej, swój głos postanowili wyrazić uczniowie szkół w Trójmieście. Ich protest wobec agresji i braku szacunku do drugiego człowieka – Marsz Ponad Podziałami – odbędzie się w środę, 6 lutego, o godz. 12. 


– Spotkamy się przy Dworze Artusa, spod którego przejdziemy głównymi ulicami miasta, kończąc na Placu Solidarności – mówi Julia Borzeszkowska, główna organizatorka marszu. – Chcemy to zrobić razem, ponad podziałami, ramię w ramię przeciwko nienawiści, jako wszyscy młodzi ludzie, obywatele Polski, mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta. Bardzo gorąco zachęcamy każdego do naszej inicjatywy. Niech to będzie coś wielkiego.
Julia jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku – Topolówki.

Zainicjowaną przez nią akcję współtworzą licealiści z jej i innych gdańskich szkół, m.in. I, V i VIII LO i techników, a także sopockich i gdyńskich liceów. Ale choć to oni są siłą napędową akcji, udział w niej może wziąć każdy, niezależnie od wieku i przekonań – marsz jest otwarty i apolityczny, nieskierowany przeciwko żadnej konkretnej grupie czy osobie. Wręcz przeciwnie.


– Chcemy, żeby ta inicjatywa nas połączyła. Jako młodzi ludzie czujemy potrzebę, żeby zrobić coś nowego, żeby zaprzeczyć temu wszystkiemu, co mówi się o nas: że się nie interesujemy tym, co się dzieje w kraju, w życiu społeczeństwa, w życiu politycznym. To nie jest prawdą. Udowodnimy to, spotykając się 6 lutego na marszu – dodaje Borzeszkowska.

Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniach

Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniachFot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Akcję protestacyjną licealiści organizują samodzielnie, ale wspiera ich miasto Gdańsk. Podczas konferencji prasowej Marszu Ponad Podziałami, która odbyła się we wtorek, 5 lutego, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała uczniom za pomysł i realizację marszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4645 More posts in Newsy category
Recommended for you
Edyta Herbuś przeszła metamorfozę! Pokazała zaskakujące zdjęcie
Edyta Herbuś przeszła metamorfozę! Pokazała zaskakujące zdjęcie

Edyta Herbuś zaskoczyła fanów nową stylizacją. Gwiazda pokazała najnowsze zdjęcie, na którym jest nie do...