Laser fraxel – zwalcz blizny

fraxellife4style

Główną rolą skóry jest ochrona organizmu przed działaniem bodźców mechanicznych oraz czynników chemicznych.  Na tym jednak jej znaczenie się nie kończy. Odgrywa także ważne funkcje: estetyczne, komunikacyjne, seksualne, percepcyjne i ekspresyjne. Skóra stanowi poniekąd naszą wizytówkę, często mając decydujący wpływ na tak zwane pierwsze wrażenie. Przypisuje się jej diametralne znaczenie w  kształtowaniu samooceny. Dlatego też, osoby z defektami skórnymi nierzadko cierpią na  niską samoocenę i słabo oceniają jakość swojego życia. Jednymi z najczęściej występujących, krępujących problemów skórnych są blizny potrądzikowe, niezwykle trudne do wyleczenia. Istnieje wiele sposobów, aby się ich pozbyć. Najbardziej efektywną, dotychczas poznaną metodą jest laser fraxel.

Działanie

Laser fraxel wywołuje mikro urazy termiczne na określonych głębokościach skóry. Działaniu nie podlega cała jej powierzchnia, lecz tylko poszczególne fragmenty. Laser „dziurkuje” skórę tysiącami mikroskopijnych igieł. Impulsy wnikają tak, aby nie spowodować poparzeń, a pobudzić skórę właściwą do procesów regeneracyjnych. Dzięki temu, że każde punktowe uszkodzenie otoczone jest przez element zdrowej, nienaruszonej tkanki, regeneracja następuje w bardzo szybkim tempie. Dzięki laserowi fraxel, możliwa jest pełna i trwała odbudowa kolagenu i elastyny. Stare i zniszczone komórki są zastępowane przez nowe i zdrowe. Zasięg działania lasera fraxel obejmuje głębsze warstwy skóry, aż do 2 mm pod naskórkiem.

Przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu laserem fraxel są: nowotwory skóry, ciąża i okres karmienia piersią, przewlekle zapalne dermatozy (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne, blizny przerosłe i keloidy, stosowanie leków światło-uczulających, terapia doustna izotretinoiną lub steroidami (musi minąć minimum 12 miesięcy od zakończenia kuracji), cukrzyca, epilepsja, immunosupresja,  rozrusznik serca.

Przebieg zabiegu

Parametry zabiegu, m.in. wartość energii, obszar poddawany naświetleniu, ilość przejść przez skórę są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Podczas jednej wizyty, lekarz „dziurkuje” impulsami od ok. 20% do 25% leczonej powierzchni skóry.  Reszta zachowanej, nienaruszonej tkanki jest niezbędna do procesu szybkiego gojenia i  przebudowy kolagenu.  Zabieg jest dość bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu kremu znieczulającego, bądź też aparatury chłodzącej.

Postępowanie pozabiegowe

Po zabiegu skóra powinna być pielęgnowana delikatnym kremem nawilżającym i regenerującym.  Pacjent powinien unikać drażniących kosmetyków na bazie alkoholu, preparatów z kwasami oraz retinoidami. Przez okres minimum 4 tygodni po zabiegu, należy unikać ekspozycji na słońce oraz stosować filtr ochronny (minimum SPF 30).

Rezultaty

Bezpośrednio po wyjściu z gabinetu, skóra zazwyczaj jest czerwona i obrzęknięta. Przez  ok. 2 – 3 dni od dnia zabiegu, pacjent może uskarżać się na świąd, pieczenie oraz uczucie napięcia i suchości skóry. Wkrótce naskórek zaczyna się złuszczać. Podczas procesu gojenia, zdarza się, że skóra nabiera lekko brązowej barwy, co trwać może nawet do 2 tygodni. Końcowe efekty zabiegu widoczne są po ok. 4 – 5 tygodniach.  Przebudowa kolagenu, która dalej wygładza blizny, trwać będzie jeszcze przez okres 6 – 12 miesięcy od dnia zabiegu. Rezultaty widać już po pierwszej wizycie w gabinecie, jednak aby uzyskać pożądane efekty, zaleca się wykonanie średnio od 3 do 5 zabiegów, w odstępach 3 – 6 tygodniowych. Musimy jednak pamiętać, aby nie oczekiwać cudów. Jeśli nasze blizny są bardzo głębokie, nierealne jest ich całkowite usunięte. Laser fraxel jednak znacznie poprawi stan naszej skóry i spowoduje, że blizny staną się prawie niewidoczne.

Joanna Kamińska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ