Łajbą po Jezioraku

jeziorak text1Późna wiosna, lato. Jest tak wiele propozycji na spędzenie wolnego czasu w tych porach roku, że ciężko zliczyć. Jednakże – wbrew pozorom – niezwykle popularnym sposobem na spędzenie urlopu jest wyjazd „na żagle”. I nie mówimy tu o morskich wojażach czy też o wypoczynku na wielkich rozlewiskach gdzieś na Bałkanach, lecz o naszych pięknych polskich jeziorach. Jednym z ulubionych kierunków żeglarzy, zarówno profesjonalnych jak i początkujących, jest jezioro Jeziorak. Piękne jezioro, którego walory naturalne, jak i atrakcje turystyczne przyciągają ludzi z całej Polski i nie tylko.

Jeziorak położony jest w obrębie województwa warmińsko – mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim. W statystykach zajmuje pierwsze miejsce, jako najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, jak i znajduje się w pierwszej szóstce pod względem powierzchni. Ciekawostką jest to, iż wzmianki o Jezioraku pojawiają się już w dokumentach z 1304 roku. Wtedy jego nazwa brzmiała Geyserich, czyli w jezyku pruskim – czapla. Jego gałęzie łączą się z takimi jeziorami jak Łabędź, Ewingi, Płaskie, Rucewo Małe, Rucewo Wielkie, Iławskie oraz Dauby, które łączą Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Niemal cały zachodni brzeg zachwyca bujną zielenią, w przeciwieństwie do brzegów północnych i wschodnich, które są bardziej strome. Choć największą atrakcją jest tutaj pływanie po jeziorze i nocowanie w kajucie, to jednak infrastruktura okolic staje się coraz bardziej interesująca i przyciąga niskimi cenami. Doskonałym przykładem jest wieś Siemiany, druga po Iławie najpopularniejsza przystań w tych rejonach. Wieś zachwyca pięknymi lasami i polami, a także stylowymi miejscami gastronomicznymi, takimi jak słynna „Szopa” czy „Na skarpie”. Nie obejdzie się więc bez imprez jeziorak3szantowych i grilla. W Siemianach znajduje się również kaplica wchodząca w skład Rzymskokatolickiej Parafii św. Piotra i Pawła.

Jeziorak jest olbrzymią atrakcją dla żeglarzy. Oprócz możliwości wybrania się w dłuższe wojaże, można również zwiedzać różnej wielkości i roślinności wyspy, których na tym jeziorze jest około osiemnastu. Największa z nich, to Wielka Żuława, która jest jednocześnie największą wyspą śródlądową w Polsce. To na niej w latach siedemdziesiątych kręcono film „Gniazo”, którego tematyką były początki państwa polskiego. Innymi wyspami, które wzbudzają zachwyt, są Bukowiec i Czaplak. Obie są niezwykle barwne i chętnie odwiedzane przez żeglarzy. Bukowiec przyciąga szczególnie wielbicieli nocowania w namiotach. Powodem tego jest masywna grobla, na której można rozbić nawet większy obóz. Wyspa Czaplak objęta jest częściową ochroną jako użytek ekologiczny. Trzeba również dodać, że jest własnością prywatną. Inne wyspy, które budzą podziw turystów, to ciekawe pod względem ukształtowania Wyspy Gierczak, Mała Żuława zwana też Wyspą Miłości, Lipowiec oraz Łąkowa, która stała się ulubionym miejscem na biwak dla iławskich żeglarzy.

Nad jeziorem znajduje się wiele przystani, szczególnie w pobliżu Iławy, w których można wynająć łódki. Jak stare powiedzenie brzmi, „do wyboru, do koloru”, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeziorak słynie też z wielu możliwości szlifowania umiejętności w takich sportach, jak windsurfing, kitesurfing oraz kajakarstwo. Wielokrotnie w sezonie możemy zaobserwować zarówno treningi, jak i regaty młodszych, początkujących żeglarzy na niewielkich żaglówkach klasy Optymist.

jeziorak textDo kolejnych atrakcji można zaliczyć wspomniany już Kanał Elbląski, zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1848-1872. Unikalny pod względem różnorodności, a także atrakcji zarówno na kanale, jak i w okolicach po wyjściu na ląd, zachwyca starannością wybudowanych mechanizmów, jak pochylnie i śluzy. Łączy on Jeziorak z Zalewem Wiślanym, a jego forma pozostaje niezmieniona.

Jeśli znajdzie się ktoś, komu nie wystarczają powyższe atrakcje, albo tęskni za chwilową, lecz radykalną zmianą otoczenia, to koniecznie musi odwiedzić wspomnianą już Iławę. Jest to większe miasto położone nad południowym brzegiem Jezioraka. Założone w 1305 roku dość niewielkie miasto zachwyca architekturą i sporą ilością zabytków, takich jak mury miejskie, ratusz, młyn wodny, kamienice czy wieże ciśnieniowe. Architektura przeplata w stylach gotyku, baroku i neoklasycyzmu. Niestety duża część budynków została zniszczona przez Sowietów, jednak nadal można znaleźć wiele perełek.

Ciekawostką jest, że właśnie ten rejon Mazur zachwycił pisarza, Zbigniewa Nienackiego. W roku 1967 zamieszkał on w Jerzwałdzie nad Jeziorakiem, gdzie tworzył swoje dzieła. Tam też odszedł w 1994 roku, a jego grób znajduje się na pobliskim cmentarzu. I to właśnie tamtejsze okolice były dla artysty inspiracją, bowiem słynne przygody Pana Samochodzika kilkakrotnie osadzone były właśnie nad Jeziorakiem. Natomiast fikcyjna wieś Skiroławki w powieści dla dorosłych „Raz w roku w Skiroławkach” była wzorowana konkretnie na ukochanej wsi pisarza, Jerzwałdzie.

Nie można nie wspomnieć o dwóch wizytach Jana Pawła II, jeszcze przed wyborem na papieża. Pierwsza wizyta nastąpiła w 1959 roku, gdy Karol Wojtyła był biskupem krakowskim, a druga jako kardynał w 1973 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń w 1999 roku wytyczono szlak kajakowy, który zaczynał się w Iławie, prowadził przez Gizerek, Siemiany i Miłomłyn aż do Ostródy. Natomiast w samych Jerzycach (Gizerek) postawiono kapliczkę poświęconą Papieżowi.

Jeziorak i okolice są od wielu lat cenionym miejscem przez turystów. Nie tylko ze względu na liczne atrakcjejeziorak text2 i swoiste piękno, ale również za sprawą uczucia sentymentu, które odczuwają szczególnie ci starsi żeglarze. Bowiem w latach 70. wielokrotnie odbywały się tu chociażby obozy harcerskie i żeglarskie, które pozostawiły w pamięci uczestników przepiękne wspomnienia. Miejsca te doceniane są przez rzesze ludzi. Przełożyło się to na wyniki plebiscytu organizowanego w 2012 roku przez magazyn National Geographic Traveler. Wtedy też Jeziorak uznany został za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Agnieszka Bujniewicz, fot. Tomasz Stańczak, Ł. Koba, materiały prasowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ