Elektronika nad Wisłą

W piątek, 25 lipca zaczyna się 8. edycja festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver. Po raz kolejny odbędzie się na plaży w Płocku. Impreza, od kilku lat nazywana trzydniową (dwie części nocne i jedna dzienna) w tym roku oficjalnie potrwa dzień dłużej.

Źródło: mowianamiescie.pl

Audioriver jest jednym z wydarzeń, w których warto wziąć udział w czasie wakacji. Co roku odwiedza go około 20 tysięcy osób, a bilety znikają w ciągu kilku dni od pojawienia się w sprzedaży. W tym roku karnety dwudniowe zostały wyprzedane szybciej niż w poprzednim. Zostało tylko kilkaset dwu i jednodniowych.

Co sprawia, że festiwal, który jeszcze kilka lat temu był uważany za niszowy, zjednał sobie stałych fanów? Bez wątpienia przyciąga ich muzyka i liczne wydarzenia, które odbywają się w czasie jego trwania. Oprócz koncertów, można odwiedzić bezpłatne Targi Muzyczne na Starym Mieście w Płocku. Wystawiają się tam osoby tworzące muzykę alternatywną. Towarzyszą im występy muzyczne.

W tym roku pojawi się też nowa inicjatywa organizatorów – Fashion Day. Targi młodych, polskich projektantów odbędą się w sobotę między głównym terenem festiwalu i zalewem Sobótka. Zaczną się o 12.oo i potrwają do wieczora.

Inną opcją jest Kino Festiwalowe, gdzie odbywają się pokazy filmów niezależnych. Można tam zobaczyć produkcje, które wcześniej nie były dostępne dla publiczności, jak na przykład „A Burning Dream”. Film pokazuje historię jednego z najsławniejszych festiwali na świecie – Burning Man i będzie miał oficjalną premierę jesienią. Zainteresowanych odsyłamy na ulicę Tumską 5a do NoveKino Przedwiośnie. Wejście kosztuje 10 zł.

Najważniejszą częścią festiwalu są oczywiście nocne koncerty. Line up tworzą zarówno polscy jak i zagraniczni wykonawcy. Pojawi się brytyjski dj Naughty Boy, tworzący w klimacie pop, którego ostatnią płytę uświetniły głosy Emeli Sandé i Emily Eyre współpracujące z Rudimental oraz Sama Smitha znanego z „Latch” Disclosure. Całkowitym przeciwieństwem dla niego będzie duet Akkord, grający muzykę z pogranicza dubstepu, jungle i techno. Scenę drum&bass będą reprezentowali  Fred V & Grafix, którzy kilka miesięcy temu wydali longplaya „Recognise”. Jeśli chodzi o polskich muzyków, usłyszymy zespół Rebeka, czyli Iwonę Skwarek i Bartosza Szczęsnego,  znanych z komponowania swoich piosenek za pomocą keyboardu. Ich twórczość opiera się na electro, indie i electropopie. Zagra też Kuba Sojka, młody producent, którego występy mają charakter improwizacji oraz Marcin Krupa – jego remixy pojawiły się w BBC radio, czy Sub.fm.

Największą niespodzianką tej edycji jest trzeci, dodatkowy dzień festiwalu Sun/Day. Niedziela będzie miała swój odrębny charakter i nowe miejsce – w ogrodzie Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku. Liczba wejściówek na ten dzień jest ograniczona do 1500, ale organizatorzy nie wykluczają, że pojawi się ich więcej. Tego dnia wystąpią: Damian Lazarus, Guy Gerber, Mano Le Tough, Joana i Leon. Szczegółowy program nie jest jeszcze znany.

Ada Koperwas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ