Król fryzjerów, fryzjer królów
Fryzjer polskiego pochodzenia, który zdobył międzynarodową sławę. Czesał najwspanialsze gwiazdy, obcował z największymi artystami. Jego stylizacje są wciąż żywe.
Istny czarodziej, stylista fryzur kobiecych, Antoine (Antoni) Cierplikowski (1884-1976) pochodził z niezamożnej, chłopskiej rodziny. Był chłopcem z ambicjami, pragnął od życia czegoś więcej niż miał do tej pory. Zawodu nauczył się u wuja w Łodzi, po czym mając 17 lat wyjechał do stolicy Francji, by tam odnieść głośny sukces. Dość szybko założył własny salon fryzjerski – Antoine de Paris.
Stworzył wiele nowych, i wciąż żywych, trendów. To właśnie on rozpropagował fryzurę na chłopczycę, którą wymyślił dla Ève Lavallière. Aktorka była wówczas w średnim wieku, a miała zagrać rolę młodej dziewczyny – uczesanie ją odmłodziło i zrobiło furorę. Co ważniejsze, krótkie fryzurki doskonale pasowały do stylu Coco Chanel, które w połączeniu z jej modą stworzyły coś wielkiego. Coco zrewolucjonizowała modę kobiecą, zaś Antoine fryzjerstwo. Artyści byli przyjaciółmi, później wrogami. Édith Piaf, Marlena Dietrich, Sara Bernhardt, Mata Hari, Betty Davis, Josephine Baker – sławy tamtych lat – również siadały na fotelu Antoine.
Trudno byłoby zliczyć z iloma gwiazdami współpracował. Antoine podpowiedział Brigitte Bardot w jaki sposób powinna podpinać włosy – do tyłu, a pojedyncze kosmyki zalotnie zwisały z przodu. Niesamowicie wystylizowane fryzury filmowej Kleopatry (Liz Taylor) to także jego dzieło. Jest to jedna z licznych hollywoodzkich produkcji, przy których pracował. Projektował między innymi dla wytwórni Metro Goldwyn Mayer.
W każdym miejscu, gdzie dane mu było pracować (Paryż, Londyn, Nowy Jork), osiągał sukces. Prezydentowa, Eleonor Roosevelt ścięła włosy za jego namową. Pracował nawet na angielskim dworze królewskim, gdzie nadzorował czesanie około 400 kobiecych głów przy okazji koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.
Już w latach 20. był właścicielem około 60 zakładów fryzjerskich. Poza Francją, mieściły się one w krajach, takich jak: USA, Kanada, Wielka Brytania, Szwecja, Australia. Dość często odwiedzał Polskę i w Warszawie także założył salon.
Antoni rozpropagował także zwyczaj mycia włosów, a jego krótkie fryzurki są do dziś obecne – widzieliśmy w nich choćby Rihanne.
Pod koniec życia powrócił do rodzinnego miasta – Sieradza. Tam mieści się grób Cierplikowskiego oraz organizowany jest Open Hair Festival, gdzie artyści prezentują swoje projekty fryzur. W Paryżu, na cmentarzu Passy, została pochowana jego prawa ręka. Otrzymał niejedno odznaczenie – Legii Honorowej od Francuzów oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także wiele innych.
Aleksandra Berezowska