Koniec radia PLANETA FM

planeta2 - sporteuroJakiś czas temu, grupa radiowa Eurozet poinformowała słuchaczy radia Planeta FM, gdzie dominowała muzyka klubowa, że stacja zostanie zastąpiona Radiem Zet Gold. Ma być kierowana do dojrzałych odbiorców i obejmie wszystkie stacje lokalne. Sama Planeta FM będzie teraz dostępna jedynie w Internecie.

Najprawdopodobniej na decyzję Eurozetu miała wpływ kiepska słuchalność tej stacji. Dodatkowo, konkurencja na rynku zaostrzyła się i Planeta FM przegrywała z większymi od siebie, np. z Radiem RMF Maxxx czy Eską.

Jednak zmiana nieco profilu odbiorcy nie powinna nikogo dziwić. Z finansowego punktu widzenia, ludzie młodzi nie są skorzy do brania udziału w konkursach i innych podobnych wydarzeniach. Nie mają pieniędzy, są bezrobotni i zacierają się coraz bardziej ich życiowe perspektywy. W związku z tym dużo łatwiej jest wyciągnąć pieniądze od tych starszych niż od młodych bezrobotnych – jak mówi Paweł Sito – założyciel i pierwszy dyrektor Radiostacji. Ponadto, Planetę FM również można zaliczyć do stacji o profilu komercyjnym. A przecież tego typu stacje nieustannie będą podlegać prawom rynku. Zapewne wyniki finansowe pokazały, że grupa odbiorców muzyki tanecznej wcale nie jest taka duża jakby się mogło wydawać. planeta1 - sporteuro

A skoro tak, to i ta działalność nie przynosi odpowiednich zysków (lub w ogóle ich nie przynosi). Zatem prywatny właściciel, dbający o swój biznes wyliczył, że lepiej będzie zlikwidować markę Planeta, zastąpić ją inną, skierowaną do starszego słuchacza, który to słuchacz – wbrew pozorom – częściej słucha radia niż młodzież, więc jest szersze audytorium, do którego docierają reklamy, a i siła nabywcza tej grupy jest nieporównywalnie większa niż przedziału powiedzmy 16-25 lat.

Zet Gold będzie jest dostępne od 1 lipca. Pokolenie radia Planeta FM (pamiętające również Radio Rodło i Radio 95,1 FM) ma teraz już ponad 30 lat. Jeżeli ZET Gold dobrze wyceluje w ich gusta, to ma szansę związać słuchaczy ze sobą na kolejną dekadę. Młodzi ludzie protestują przeciwko likwidacji Planety FM, ale niestety decyzja grupy Eurozet nie ulegnie zmianie.

Anna Matysek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ