Kobiety w mieście

Lubisz miasto w którym żyjesz? Co chciałabyś w nim zmienić? Co jest Twoim zdaniem wielkim plusem metropolii? Sprawdź jak inne kobiety widzą miejsca w których mieszkają i jaki jest ich styl życia!

kobiety w miescie life4style

Kobiety w mieście to kolejny projekt badawczy Grupy Lafarge, światowego lidera rozwiązań dla budownictwa, zrealizowany we współpracy z instytutem IPSOS. Badania zostały przeprowadzone w lutym 2015 roku w pięciu miastach Europy: w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Marsylii i Madrycie i objęły łącznie 3015 osób. Celem było poznanie opinii mieszkańców wytypowanych metropolii, w szczególności kobiet, na temat ich życia w mieście.

Z badań wynika, że aż 90% kobiet z Warszawy pozytywnie postrzega swoje miasto.

Czym jest dla kobiet miasto? Miasto to przede wszystkim: miejsce pracy i szans zawodowych, rozwoju intelektualnego oraz miejsce rozrywki oraz kontaktów towarzyskich.

– Dążenie kobiet do rozwoju i niezależności pokazuje ich stosunek do życia w mieście. Postrzegają je jako szansę na realizację zawodową i możliwość zaspokojenia innych ważnych potrzeb, takich jak aktywność społeczna, edukacja i rozrywka. Miasto to „przyjaciel” kobiety, dający jej wsparcie w procesie samorealizacji – komentuje raport psycholog i terapeuta Maria Rotkiel.

W ocenie kobiet z Warszawy czynnikiem wpływającym na negatywny wizerunek miasta jest stres (64%), zagęszczenie populacji (61%), zanieczyszczenie powietrza (46%) oraz problemy mieszkaniowe (43%). Natomiast pierwszoplanowym czynnikiem wpływającym na pozytywny wizerunek miasta jest dostęp do rozrywek oraz różnorodność form aktywności (63%), dostęp do kultury (61%) oraz dostępność pracy (62%).

Co sprawia, że życie kobiet w dużym mieście jest prostsze niż poza nim? Według kobiet życie w mieście jest prostsze niż na wsi ze względu na łatwiejszy dostęp do szpitali, większe możliwości znalezienia pracy, dostęp do administracji, banków, szkół i aktywności związanej ze sportem, kulturą i rozrywką.

– Miasta mają swoje plusy: dostęp do nauki, kultury, rozrywek. Kobiety czerpią z tych możliwości garściami – ocenia dziennikarka Dorota Wellman.

Na podstawie obserwacji we własnym gospodarstwie domowym lub w swoim otoczeniu kobiety uważają, że znacznie częściej niż mężczyźni zajmują się obowiązkami domowymi (sprzątanie, gotowanie, pranie), dziećmi i robieniem zakupów spożywczych.

Najwięcej warszawianek porusza się transportem publicznym (70%). Aż 42% wszystkich badanych kobiet spędza w środkach transportu publicznego do jednej godziny, a aż 48% do dwóch godzin dziennie.

Według kobiet, miasto bardziej atrakcyjne to przede wszystkim miasto z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza oraz takie, po którym łatwo się poruszać. Badane kobiety uznały, że miasta mogłyby być lepiej dostosowane do ich codziennego życia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ