Kłopotliwa gestykulacja
Mowa naszego ciała to bardzo ważny aspekt komunikacji interpersonalnej. Jednak musimy być ostrożni (zwłaszcza za granicą), bo nie zawsze kciuk uniesiony do góry oznacza, że coś jest „OK”. Dowiedz się, co powszechnie znane gesty mogą oznaczać w innych krajach. Różnice są bowiem, niezwykle istotne.
Według internetowej skarbnicy wiedzy – Wikipedii – gest oznacza dowolny ruch wykonany przez kogoś świadomie lub nieświadomie, mający określone znaczenie. Owszem, ale trochę gorzej, jeśli to „znaczenie” jest inne dla obu stron. Co wtedy? Możemy kogoś urazić lub narobić sobie kłopotów…
Bardzo często, gesty, które są zrozumiałe w kulturze zachodnioeuropejskiej, w krajach wschodnich mogą znaczyć zupełnie co innego.
Tak jest w przypadku chociażby uniesionego w górę kciuka. Rozumiemy to jako pozytywny gest, który oznacza aprobatę lub akceptację. Natomiast w kulturze Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, a nawet Grecji oznacza złożenie propozycji odbycia stosunku analnego lub delikatnie mówiąc „spadaj”.
„V” utworzone z palca środkowego i wskazującego, dla nas oznacza „Victorię”, czyli zwycięstwo, pokój lub liczebnik dwa, a w Australii i Wielkiej Brytanii, „V” pokazane w odwrotną stronę, oznacza tyle, co środkowy palec w naszym kraju.
„Rogi”, czyli wyciągnięcie wskazującego i małego palca, w Europie i Ameryce Północnej często oznacza dobrą zabawę na koncertach lub fanów muzyki metalowej. Należy się tego gestu wystrzegać we Włoszech, ponieważ tam oznacza to „rogacza”. Kilka lat temu, gest ten był karany grzywną.
Popularne kółko złożone z kciuka i palca wskazującego, mówi nam, że „wszystko jest OK”. W Japonii symbolizuje pieniądze, we Francji w ten sposób porównujemy daną osobę do zera, natomiast w Ameryce Południowej, Azji i krajach śródziemnomorskich oznacza homoseksualizm.
Wyciągnięty palce wskazujący, to niezbyt kulturalny sposób na wskazanie czegoś. W Indonezji, Ameryce Łacińskiej, Australii i Filipinach takim gestem wskazuje się prostytutki.
Wyciągnięcie dłoni z szeroko rozstawionymi palcami, w znacznej części Europy symbolizuje gest, który ma na celu uspokojenie drugiej strony. W Grecji jest jednak inaczej. Oznacza, że chcemy daną osobę obrazić i ośmieszyć. Natomiast w krajach Arabskich w ten sposób dajemy znak sprzedawcy, że nie mamy ochoty na nic do kupienia.
Kręcenie palcem wskazującym w policzku, w Polsce nie oznacza niczego szczególnego, jednak we Włoszech w ten sposób dajemy znać, że dana potrawa nam bardzo smakuje.
Dla nasz skinienie głową oznacza „tak”, a kręcenie oznacza „nie”. Zupełnie na odwrót jest na przykład w Bułgarii. Kiwamy na „nie”, kręcimy na „tak”.
Uderzanie ręką w szyję, w Polsce to popularny gest oznaczający, że chcemy się z kimś napić alkoholu. We Włoszech oznacza gilotynę, co może zostać odebrane w ten sposób, że życzymy komuś śmierci.
Jest jeszcze wiele innych popularnych gestów. Pamiętajmy, że co kraj to obyczaj, więc przed podróżą zawsze warto zapoznać się co nieco z kulturą danego kraju. Jako ciekawostkę mogę wtrącić jedynie to, że przez właśnie takie nieporozumienie, mój sąsiad na wakacjach w Egipcie, prawie sprzedał własną żonę za dwa wielbłądy.
Joanna Łuszczykiewicz