kaszalot warszawa

Klimatyczny stan wyjątkowy w Warszawie?

„Wzywamy rząd o natychmiastowe działania.”

Warszawa jest kolejnym miastem w Polsce, zaraz po Krakowie oraz Łodzi – apelującym o wprowadzenie „klimatycznego stanu wyjątkowego” – poinformował portal Smoglab.pl. Za przyjęciem takiego stanowiska w sprawie zagłosowało aż 38 radnych. 15 powstrzymało się od zabrania głosu, natomiast nikt nie był przeciwny.
Przyjęcie wniosku równoznaczne jest z tym, że miasto akceptuje ustalenia naukowców – między innymi IPCC, które dotyczą kryzysu klimatycznego. 


“Rada m.st. Warszawy wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się globalnym kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie uchwał w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce”.


Głosowanie odbywało się ze względu na wiosek Marka Szolca – radnego KO. „Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie XXI w. Bardzo się cieszę, że Warszawa dołącza do miast, regionów i rządów, które traktują je poważnie. Za deklaracją pójdą konkretne działania w obszarze energii, infrastruktury, transportu, zieleni i edukacji, które pomogą nad radykalnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych!” – napisał on na swoim Facebooku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ