Jedz zdrowo na urlopie! To możliwe!
Po całym roku ciężkiej pracy przychodzi ten jeden moment, gdy w końcu możesz odetchnąć – urlop! Z niecierpliwością odliczasz dni, jakie dzielą Cię od wakacyjnego wyjazdu, gorączkowo pakujesz walizki i już obmyślasz plan pobytu w miejscu, do którego się wybierasz na wypoczynek.
Masz zgromadzone pewne środki na koncie, dzięki którym będziesz mogła nieco zaszaleć na wakacjach, oddać się ulubionym rozrywkom i po prostu choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności. Ale czy przypadkiem o czymś nie zapomniałaś? Czy ustaliłaś już, jak będzie wyglądało Twoje jedzenie na wakacjach?
„Pamiątka” z wakacji…
Nie Tobie pierwszej i nie ostatniej zapewne niejednokrotnie zdarzało się wracać z urlopu z nadbagażem nie tylko w postaci pamiątek, ale też kilogramów… Jesteś pewna, że chcesz zarzucić zdrowe odżywianie na czas urlopu? Uważasz, że totalna beztroska na wakacjach, również w kwestii jedzenia, jest rozsądna?
Jeśli na co dzień przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania, może stosujesz jakieś diety i intensywnie ćwiczysz, bo bardzo zależy Ci na zgrabnej figurze, zastanów się dobrze, czy chcesz to wszystko zaprzepaścić i odstawić zdrowe jedzenie. Myślisz, że wspomniane, tak upragnione, oderwanie się od szarej codzienności nie będzie w pełni możliwe, jeśli będziesz się skupiać na tym, co jesz? Jesteś w błędzie!
Racjonalne odżywianie możesz prowadzić nawet na najbardziej szalonych i beztroskich wakacjach. A co więcej, jest to znacznie łatwiejsze, niż myślisz. Pamiętając o kilku zasadach, naprawdę prostych zasadach (!), możesz oszczędzić sobie nadprogramowych kilogramów.
Jak zdrowo się odżywiać na urlopie?
Po pierwsze musisz zastanowić się, czy stawiasz na nocleg z wyżywieniem czy bez niego. Każda opcja ma swoje zalety. Wybierając wyżywienie w cenie pobytu, nie musisz samodzielnie przygotowywać posiłków, dzięki czemu naprawdę możesz odpocząć i nie przejmować się niczym. Decydując się natomiast na przygotowywanie pożywienia we własnym zakresie, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Jeżeli masz wykupione wyżywienie, zorientuj się, czy dany obiekt, w którym się zatrzymujesz, oferuje szeroki wybór wśród posiłków. Czy serwuje np. dania lekkostrawne, ze świeżych, regionalnych produktów, czy istnieje możliwość doboru jadłospisu do Twoich potrzeb i wymagań.
Podstawową zasadą, o której nigdy nie możesz zapominać, jest oczywiście zjedzenie pożywnego śniadania. Wybieraj produkty bogate w witaminy i minerały. Możesz zjeść np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z chudą szybką i świeżymi warzywami lub pełnoziarniste płatki zbożowe z chudym mlekiem bądź jogurtem naturalnym.
To zrozumiałe, że nie będziesz wracać na każdy posiłek do hotelu czy prywatnej kwatery, w której przygotowujesz sobie jedzenie. Dlatego też, wychodząc w góry, na plaże, na długi spacer wokół jeziora lub przejażdżkę rowerową, zawsze miej przy sobie coś smacznego i zdrowego do jedzenia. Nie opuszczaj drugiego śniadania. Wcale nie musi ono być w „formie stałej”. Jeśli nie masz ochoty na kanapkę czy sałatkę owocową, zaopatrz się w butelkę świeżego soku.
Zdecydowanie największym wyzwaniem na wakacjach jest obiad. Jeśli wracasz na obiad do obiektu, gdzie masz szansę zjeść coś zdrowego, lub gotujesz samodzielnie, wszystko w porządku. Gorzej, jeżeli chcesz zjeść „na mieście”, a tam na każdym rogu czają się budki z „pysznymi”, ociekającymi tłuszczem fast-foodami. Tutaj największe znaczenie odgrywa Twoja silna wola. Staraj się z daleka omijać takie miejsca. Wybieraj jadłodajnie czy restauracje, które serwują domowe posiłki. Jeśli jesteś np. nad morzem czy w górach i masz ochotę na miejscową rybkę, nie musisz wybierać tej w panierce ociekającej tłuszczem – postaw na wędzoną czy grillowaną.
Kolejna pułapka to deser. Przechadzając się po najpopularniejszym deptaku w danym mieście, niemal nie sposób oprzeć się domowym lodom na bazie tłustej śmietanki, rurkom z kremem czy absolutnej wakacyjnej klasyce, jaką są gofry z bitą śmietaną… Jeśli spędzasz wakacje bardzo aktywnie, jeden mały grzeszek nie uczyni wiele zła Twojej figurze, ale codzienne opychanie się tymi pysznościami nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie nie jest dobrym pomysłem, gdy zamiast aktywnego wypoczynku, preferujesz ten nieco bardziej leniwy. Jeśli już masz ogromną ochotę na coś słodkiego, postaw raczej na pyszną sałatkę owocową lub mniej kaloryczne lody (np. sorbetowe). Nie zapominaj także, że pyszne słodkości możesz zrobić sam i wcale nie muszą być niezdrowe!
Na kolację zjedz coś lekkostrawnego, postaw też na niezbyt obfity posiłek. Pamiętaj, aby nie najadać się zaraz przed snem, bo to odbije się niekorzystnie nie tylko na Twojej figurze, ale też na jakości samego snu. Prawidłowe odżywianie na wakacjach jest jak najbardziej możliwe.
O czym jeszcze pamiętać?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zdrowa żywność czeka na Ciebie na każdym kroku – nie tylko w Twojej domowej lodówce. Zawsze masz wybór pomiędzy mniej i bardziej zdrowym jedzeniem. To, jaką decyzję podejmiesz, zależy wyłącznie od Ciebie.
Nie zarzucaj podstawowych zasad zdrowego odżywiania, jak jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie, zamiast 1-2 większych. Nawet jeśli bierzesz plecak i na cały dzień idziesz w góry czy na plażę, nie musi być tak, że jesz śniadanie, później długo, długo nic, a na koniec dnia obfitą kolację, aby nadrobić braki. Zabranie ze sobą zdrowej przekąski naprawdę nie stanowi wyzwania. Co więcej, może Ci to pomóc, bo kiedy nie będziesz odczuwać głodu, nie skusisz się tak szybko na niezdrową przekąskę, która czeka na Ciebie na każdym kroku.
Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zrezygnuj jednak z kawy wypijanej w dużych ilościach, z napojów gazowanych czy alkoholu. Znacznie lepsza będzie woda. Śmiało sięgaj po świeże soki owocowo-warzywne, a w czasie dużych upałów zaserwuj sobie napój izotoniczny, który szybko wyrówna braki witamin i elektrolitów.