Jaka Wigilia, taki cały rok? Lista wigilijnych przesądów

Jakie to przesądy?

24 grudnia zbliża się wielkimi krokami, tego dnia lepiej uważać na to co się robi. Najlepiej nic nie naprawiać, zadbać aby liczba gości w czasie wieczerzy była parzysta, a pod talerzem wigilijnym znalazła się moneta. Dlaczego? Wigilijny wieczór rządzi się swoimi obrzędami oraz zwyczajami. Które sięgają dawnych wierzeń pogańskich. Wiele z nich wywodzi się z pradawnej magii. Jak sprawić, aby ten wieczór zagwarantował nam miłość, szczęście, i dobrobyt przez nadchodzący kolejny rok? W tej kwestii najlepiej będzie sięgnąć do ludowych mądrości. 24 grudnia to sporo przesądów. Przestrzeganie ich może przynieść to czego pragniemy. Przesądy te nie dotyczą jedynie samej wigilijnej kolacji. Oto kilka z nich.

1.Nie płacz w dzień Wigilii – o dobre samopoczucie zadbaj już z samego rana. Jak mówi przesąd – jeżeli w tym dniu będziemy nieszczęśliwi i poddenerwowani, to właśnie tak wglądać będzie reszta naszego roku.

2. Nie kłóć się – w tym dniu dobrze jest być życzliwym dla wszystkich; najlepiej więc nie wdawać się w zbędne kłótnie – grozi to  tym, że zatargi z innymi będziemy mieć przez następne 12 miesięcy.

3. Nic nie naprawiaj w Wigilię  – drobne naprawy, a nawet szycie w Wigilię, to wróżba, że cały kolejny rok upłynie nam na ciągłym naprawianiu, a tego chyba byśmy nie chcieli. 

4. Najlepiej wtedy nie choruj – W Wigilię szczególnie zadbaj o swoje zdrowie – nie narażaj się na łapanie przeziębienia; w innym wypadku wróży to zmaganie się z chorobami przez resztę roku.

5. Nie pożyczaj nikomu nic W Wigilię – głównie pieniędzy; to zła wróżba dla pożyczającego – będzie cierpiał na niedostatek przez następne dwanaście miesięcy.


6. Ureguluj wszelkie długi i nie wydawaj pieniędzy– w tym dniu lepiej nie szastać pieniędzmi, grozi to tym, że nie będą się one nas „trzymać”. Z kolei jeśli mamy jakieś długi, należy je uregulować, aby w przyszłości nie było problemów finansowych. 

7. Zadbaj o to żeby mężczyzna jako pierwszy przekroczył próg Twego domu w Wigilię – 24 grudnia mężczyzna, jako pierwszy przekraczający próg twojego domostwa, oznacza, że wszyscy z domowników cieszyć się będą szczęściem przez cały rok. Pecha natomiast może przynieść przekroczenie progu naszego domu przez kobietę.

8. Zadbaj, aby liczba uczestników przy stole, podczas wigilijnej wieczerzy była parzysta – liczba nieparzysta uczestników przy wieczerzy oznaczać może pecha dla domowników.

9. Spróbuj każdej potrawy, jaka znajdzie się na wigilijnym stole – według tego przesądu, powinniśmy spróbować wszystkich wigilijnych potraw. Zapewni to dobrobyt, a w nadchodzącym roku nie zabraknie nam niczego. Niektórzy wierzą także w to, że na naszym wigilijnym stole nie może zabraknąć fasoli – ta także wróżba dobrobytu.

10. Tego dnia zjedź jabłko oraz orzecha – poza tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, podczas wieczerzy warto spróbować także jabłka – w nadchodzącym roku ma ono zapobiec bólowi gardła. Orzechy z kolei będą przeciwdziałać bólowi zębów.

11. Umieść monetę pod talerzem wigilijnym – warto wsunąć monetę pod talerz. Ma to nam zagwarantować pomyślność finansową. 

12. Nie zapomnij włożyć ususzonej łuski karpia do portfela –  jeżeli pragniemy, aby w nadchodzącym roku „trzymały” się nas pieniądze, powinniśmy do portfela schować ususzoną łuskę. A następnie nie wyciągać jej, aż przez cały rok!

13. Udekoruj swój świąteczny stół na złoto i czerwono – są to kolory, zapewniające szczęście oraz bogactwo.

Kilka innych zwyczajów:

  • Aby zapewnić dobrobyt w domu:

Choinka jest coroczną tradycją w każdym domu. Należy ją pięknie przystroić. Lampki, ozdoby, i słodycze mają zapewnić nam ochronę. Mają za zadanie także trzymanie złych duchów i energii, daleko o naszego domu. Natomiast jeżeli chcemy, aby przyszły rok nam przyniósł dostatek i dobrobyt, powinniśmy zadbać, oto aby na gałązkach zawisły miodowe pierniki, złote bombki, cukierki oraz orzechy w efektownych, złotych papierkach.

Z kolei cała kolorystyka stołu oraz ozdób na nim się znajdujących, powinna być w odcieniach złota oraz czerwieni. Ma to zapewnić całej rodzinie świetną sytuację materialną.

Na wigilijnych stołach nie może zabraknąć tradycyjnych dwunastu potraw. Zadbajmy też o to, żeby pojawiły się na nim dania z makiem lub białą fasolą. To również zapewnia nam dostatek na cały nadchodzący rok. Ważne jest, żeby spróbować każdej z potraw.

Starodawny obrzęd mówi także o tym, aby w wigilijny poranek, podczas przemywania twarzy, w misce znalazły się monety. Mają one dobrze wpłynąć na stan portfela w przyszłym roku.

  • Na zdrowie:

Inne rytuały wigilijne z kolei, mają na celu zachowanie poprawnego stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Dawniej wierzono, że tuż przed wigilią bardziej należy zadbać o siebie.

By zagwarantować sobie dobry stan zdrowia a także ustrzec przed wszelkim bólem, wierzono, że rano w wigilię należy przemyć twarz zimną wodą, z kolei zęby natrzeć czosnkiem. Dzięki takim zabiegom nie powinno się nam stać nic złego.

  • By panowało szczęście:

Szczęście nasze i naszych najbliższych jest dla nas najważniejsze. Działaniem, które to zapewnia jest… dobry nastrój. Pamiętajmy, by w tym dniu dużo się uśmiechać. To właśnie dzięki temu, nasz kolejny rok będzie szczęśliwy.

  • Coś dla nas:

Każdy z nas chce spędzić przyjemnie czas. Nawarstwiające obowiązki i zaległości wcale tego nie ułatwiają. Jak wygospodarować czas tylko dla siebie? Zorganizuj sobie czas, w taki sposób, by do 23 grudnia wszystko przygotować. A w wigilię zrobić jedynie niezbędne rzeczy, a następnie już tylko delektować się rodziną, piękną choinką, świątecznymi ozdobami oraz kolędami. Sprawi to, że kolejny rok minie w błogiej atmosferze.

Przy wigilijnym stole ważne jest, aby uważnie słuchać, a samemu nie mówić za dużo oraz nie przerywać innym. ale głównie unikać kłótni i debat politycznych. Zapewni to harmonię w naszej rodzinie.

  • Panna szukająca męża:

Wiele panien chce usłyszeć, że w nadchodzącym roku spotka je prawdziwa miłość a następnie ślub. Jednak powinny one przestrzegać kilku istotnych zasad. Po pierwsze, podczas zamiatania należy nie robić tego w kierunku drzwi. Może to odgonić potencjalnych adoratorów.

Inna metoda zamążpójścia mówi o jedzeniu jabłek oraz liczeniu pestek. Parzysta liczba to dobre wieści, nieparzysta z kolei mniej pomyślne. Inny sposób to podrzucanie jednej łyżki kutii na sufit. Jeżeli ziarenka się przykleją – w domu szykuje się wesele.

Kiedyś popularne było także losowanie źdźbeł zboża spod obrusa. Zielone to rychły ślub, zwiędłe natomiast oznaczają, że jeszcze trzeba poczekać, żółte to staropanieństwo.

Pamiętajcie o przestrzeganiu tych przesądów. I Wesołych Świąt!

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ