Jak się opalać?

opalanie1 sporteuroEfekty opalania mają poprawić nasze samopoczucie i podnieść poziom własnej wartości. To nieunikniony proces, w którym każdy uczestniczy w okresie letnim. Jego skutki mogą być jednak tragiczne dla naszego organizmu. Dlatego należy zachować umiar i pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym można cieszyć się zdrowiem i piękną opalenizną.

Nawilżanie

Czemu latem wystawiamy pranie na dwór? Bo szybko schnie na słońcu. Tak samo dzieje się ze skórą. Wystawiona na słońce na dłuższy okres – wysusza się. Dlatego trzeba ją stale nawilżać – dotyczy to nie tylko przygotowań bezpośrednich do opalania, ale całego sezonu letniego. Należy więc pić dużo wody, ale i używać kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających skórę. Mogą to być balsamy, kremy, oleje – co lubisz!

Równomierna opalenizna

Najłatwiej uzyskać ją poprzez opalanie się w stroju, który jak najmniej zasłania nasze ciało. Owszem, jest to pewna metoda. Jednak zadziała lepiej, jeśli zastosujesz peeling przed sezonem letnim. Właściwie powinno się wykonywać go regularnie, a nie tylko raz. W efekcie usuniemy zrogowaciały naskórek, dzięki czemu opalenizna będzie bardziej równomierna.

Zabiegi kosmetyczne

Przed wystawieniem skóry na słońce nie wchodzą w grę żadne peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, liposukcje i innego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Powinny być wykonywane maximum miesiąc przed planowanym opalaniem.

Czas

Nie jest tajemnicą, w jakich godzinach powinno się opalać. Najlepiej wystawiać swoje ciało na słońce po obiedzie, czyli po godzinie 15. Wtedy słońce nie jest w zenicie, nie ma skwaru, organizm lepiej się czuje. Najgorsza pora przypada na godziny od 11.00 do 14.00 – wtedy działanie promieni słonecznych jest najbardziej szkodliwe.

Raz a dobrze? opalanie3 sporteuro

Nie! Najlepiej stopniowo przyzwyczajać skórę do słońca. Pierwszego dnia unikajmy zbyt długiego opalania. Zacznijmy od 20 minut, zróbmy przerwę na pół godziny i ponownie wyjdźmy na słońce. W kolejnych dniach można wydłużać czas spędzony na słońcu. W ten sposób unikniemy poparzeń skóry.

Filtry

Należy nakładać je na 30 minut przed wyjściem na słońce, aby zdążyły się prawidłowo wchłonąć. Jeśli planujemy kąpiel, to po wyjściu z wody i otarciu ręcznikiem, ponownie powinniśmy posmarować się kremem z filtrem. A i bez kąpieli powinno powtarzać się nakładanie po około 2-3 godzinach.

Włosy

Podczas wakacji często zapominamy o pielęgnacji naszych włosów, a potem stosujemy odżywki regenerujące. Zamiast tego lepiej pamiętać o nich przed wyjazdem na urlop. Dzięki temu nie stracą koloru i blasku, nie będą przesuszone i szorstkie. Wystarczy stosować produkty z linii słonecznych zawierające filtry UV. Nie pozwoli to wniknąć promieniom słonecznym do wnętrza włosa. Kosmetyki mają różną postać: szamponów, mgiełek, ochronnych odżywek. Dobre kosmetyki nie będą obciążały kosmyków, czyli nie będzie efektu przetłuszczonych włosów.

Jeśli zobaczysz na skórze przebarwienia – nie ma co wpadać w panikę. Często pojawiają się one po opalaniu. Aby zlikwidować plamki na ciele, możesz stosować kremy zawierające wapno. Kolejnym sposobem na pozbycie się przebarwień, jest wybielanie skóry – naturalnym wybielaczem jest świeży sok z cytryny, ogórka i grejpfruta. Drogerie i apteki mają w asortymencie preparaty na przebarwienia. Jeśli jednak nie znikną, będą bardzo wyraźne lub po prostu będą Cię niepokoiły – zgłoś się do lekarza lub dermatologa albo zapytaj o poradę farmaceutę.

Paulina Cygańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ