JAK RADZIĆ SOBIE Z BÓLEM GŁOWY?
Powodów bólu głowy jest bardzo dużo. Od przemęczenia oczu, zapalenia zatok po zwykłe zmęczenie lub niskie ciśnienie. Każdy próbuje radzić sobie z tym dokuczliwym i nieprzyjemnym uczuciem poprzez branie tabletek i proszków przeciwbólowych. Ale czy ,,faszerowanie się” chemią jest konieczne? Czy nie możemy pomóc sobie inaczej?
Parędziesiąt lat temu nie było żadnych proszków ani leków, a nasi dziadkowie musieli radzić sobie z bólem głowy używając sposobów domowych. Podobno działały i nie trzeba było wydawać na nie fortuny. Poniżej przedstawiamy kilka tradycyjnych sposobów na walkę z bólem głowy:
- 1.Możemy zniwelować ból głowy przykładając sobie na kilka minut do czoła kostki lodu zawinięte w ręcznik lub chustkę.
- 2.Skronie, czoło i kark nacieramy kilkoma kroplami olejku z melisy, olejkumięty pieprzowej (na pewno jest dostępna w aptekach), z goździków lub z rozmarynu.
- 3.Kładziemy na kilka minut na skronie skórkę z cytryny. Należy pamiętać, że kładziemy ją wewnętrzną stroną z usuniętą białą warstwą.
- 4.Zwilżamy ręcznik, najlepiej bawełniany, kilkoma kroplami świeżo wyciśniętego soku z babki lancetowatej (dostępny w aptekach)owijamy nim głowę.
- 5.Zawijamy w bawełniany ręcznik nasiona lnu, 2 siekane cebule (podgrzane w kuchence mikrofalowej lub na parze) bądź rozgniecione, gorące ziemniaki i przykładamy do karku do czasu kiedy zrobią się chłodne. Wygląda to jak kompres.
- 6.Jeżeli ktoś ma problem z silnymi i często nawracającymi bólami głowy to dobrym sposobem jest posmarowanie ręcznika lub większej chusty zimnym, białym serem lub świeżo startym chrzanem, zawinięcie gopołożenie na karku w postaci kompresu.
- 7.Silne i nagłe ataki bólu dobrze niweluje kąpiel stóp. Wkładamy stopy po kostki do letniej wody i stopniowo dolewamy gorącą, aż do osiągnięcia temperatury ok 40˚C. Stopy należy moczyć przez około 15minut.
- 8.Przy pierwszych oznakach bólu głowy możemy spróbować na początku sobie z nim poradzić za pomocą słodkich migdałów. Mianowicie należy rzuć 10 takich migdałów przez około minutę i dopiero potem je połknąć. Zdążą wtedy wydzielić substancję, która powinna spowodować, że głowa przestanie nas boleć.
Wymienione przykłady u wielu osób okazały się skuteczne. Następnym razem postarajmy się poradzić sobie z bólem głowy w naturalny sposób i nie sięgajmy od razu po tabletkę.
Urszula Rudzińska