“Baba Chanel” 5 kwietnia w Teatrze Polonia

baba - sporteuro2 kwietnia o godzinie 13:00 w Teatrze Polonia odbyła się próba dla mediów spektaklu teatralnego, pt. „Baba Chanel” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. „Baba Chanel” to tragikomedia, której autorem jest Nikołaj Kolada. Premiera przedstawienia już 5 kwietnia.

Rosja daleka od przepychu i wielkich idei, Rosja zredukowana do poniżonego człowieka, oto świat Nikołaja Kolady, obrońcy skrzywdzonych. Kolada uchodzi za najwybitniejszego dramatopisarza współczesnej Rosji. Pisarz urodził się w 1957 roku w kazachskim sowchozie, ukończył szkołę teatralną, pokazał się jako aktor i reżyser.

Kolada jest autorem dziesiątek sztuk, którymi odcisnął, tak silne piętno na rosyjskiej dramaturgii lat dziewięćdziesiątych, iż nazywa się ten okres dekadą Kolady. Najpopularniejsza w Polsce sztuka to Merylin Mongoł. Baba Chanel to jedna z ostatnich, tragikomedia. – Jest to tragifarsa. Na początku powinniśmy cieszyć się, a potem raptem okazuje się, że życie nie jest takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Nie można ukryć się pod kostiumem, schować się i udawać, że wszystko jest dobrze – mówi Izabella Cywińska, reżyserka spektaklu.

Przy okazji premiery Kolada powiedział: „Kocham starych ludzi, inaczej bym tej sztuki nie napisał. Stary człowiek i dziecko maja wiele wspólnego. Dziecka nie karcimy za to, że wzięło kamień i rzuciło w okno, staremu trzeba wiele wybaczyć. Każdy z nas, w każdym wieku pragnie szczęścia, żyć pięknie, godnie i aktywnie”.

Dlatego bohaterki Baby Chanel – pięć starych kobiet, członkiń chóru Olśnienie, zebranych na uroczystości dziesięciolecia zespołu – cieszą się życiem, bawią, piją i wierzą w dobrą przyszłość. Przez chwilę chcą być szczęśliwe, zapomnieć o okrutnej prawdzie życia: starości, samotności, biedzie. Poprzebierane w piękne ludowe stroje, smakując potrawy specjalnie przez siebie na tę okazję przygotowane, czekają na kierownika zespołu młodego Siergieja, harmonistę. – Za kulisami teatru kobiety zrobiły bankiet, aby się napić, wspólnie pośpiewać, cieszyć się życiem. Później jednak rozbierają się i zostają w własnych, smutnych szarych kostiumach. Skazane są na szarość życia i tu jest prawdziwy Kolada – opowiada Izabella Cywińska.baba1 - sporteuro

– Jedyny mężczyzna pełni taką rolę, jaką byśmy kobiety chciały. Zawsze mylimy się, gdyż robimy bożka z mężczyzny, który jest najpiękniejszy, jest kierownikiem i szefem, który okazuje się, że zdradza kobiety i w sposób fatalny rzuca stare kobiety dla jednej młodej – dodaje Izabella Cywińska.

Wszystkie się w nim podkochują, a on… przyprowadza Rozę: młodszą i biorącą aż półtorej oktawy śpiewaczkę. Wywołuje to żywą reakcję i ma daleko idące konsekwencje. Dużo żartów, śmiechu, zabawy, a pod tym wszystkim rosyjska otchłań.

– Wyzwaniem dla nas było zrobienie naprawdę zespołowego spektaklu, żeby pięć kobiet, które grają ten chór, żeby były one jak jedna ręka. Było to bardzo trudne zadanie i dla aktorów, i dla reżysera – podsumowuje Izabella Cywińska.

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowskateatr - sporteuro

Reżyseria: Izabella Cywińska

Scenografia, kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita

Asystent scenografa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy: Marta Więcławska

Obsada: Barbara Horawianka, Elżbieta Jarosik, Sławomira Łozińska, Maria Maj, Maria Mamona, Dorota Pomykała, Przemysław Bluszcz.

Fot. Robert Jaworski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

606 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
vega polityka
Polityka Vegi z hitowym weekendem otwarcia

Film "Polityka" Patryka Vegi nie został ciepło przyjęty przez krytyków. Dzieło odnosi za to kasowy...