Twoje pismo mówi za ciebie!

Szkolne zapiski, służbowe notatki, dokumenty, a nawet lista zakupów to cenne źródło informacji o każdym z nas. I nie chodzi tu o wyczytanie tego co jadamy, czego się uczymy lub nad czym pracujemy. Charakter pisma mówi o człowieku o wiele więcej niż sam mógłby lub chciałby o sobie powiedzieć. Odzwierciedla pragnienia, obawy, zalety i wady.

huffingtonpost.com 

Psychografologia to sposób analizowania osobowości na podstawie charakteru pisma. Grafolodzy, badając je, biorą pod uwagę szereg czynników takich jak wielkość, szerokość, pochylenie, odległości między literami, wyrazami i wersami, sposób łączenia znaków, stosunek wielkościowy poszczególnych stref pisma, a nawet tempo pisania. Każda cecha coś oznacza. Bardzo ważne jest łącznie poszczególnych charakterystyk w większą całość. Właśnie na tym polega głównie praca grafologa. Trzeba umiejętnie analizować i łączyć wiele cech danego charakteru pisma w spójną całość, aby je zinterpretować i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Tutaj przydatna jest intuicja.

 

Od czego zacząć

Każdy człowiek jest inny i ma inny charakter pisma. Analizę zawsze zaczynamy od spojrzenia na ogólne wypełnienie przestrzeni kartki i zwrócenia uwagi na znaczące atrybuty, które od razu rzucają się w oczy. Jeżeli autor potrafi przejrzyście zapisać myśl, to i w życiu wykazuje się większym zorganizowaniem. W ocenie bardzo ważna jest obserwacja zmian następujących w czasie. Dość często zdarza się, że początek rękopisu wyraźnie różni się od jego końca, np. pismo mniejsze na początku strony wskazuje na osobę, która początkowo w kontaktach z ludźmi jest powściągliwa i nieśmiała, ale przy bliższym poznaniu okazuje się duszą towarzystwa. Litery szeroko rozstawione świadczą o optymistycznym przysposobieniu i pewności w działaniu. Znaki  położone blisko siebie musiała nagryzmolić osoba, która nie lubi wychodzić przed szereg i jest w swoich działaniach bardzo niepewna.

 

Sparowane charaktery

W analizie kontaktów partnerskich bardzo ważne jest pochylenie pisma. Jeśli zakładamy, że para małżeńska lub biznesowa powinna się uzupełniać, to tak samo ich pismo powinno być komplementarne. Najkorzystniejszy układ partnerski to taki, w którym wielkość liter jest zróżnicowana. Kiedy obie osoby w układzie partnerskim piszą dużym pismem, nie jest to połączenie zbyt korzystne. Każda ze stron będzie chciała przewodzić. W związku partnerów z małym pismem o podobnym pochyleniu brakuje osoby potrafiącej podejmować stanowcze decyzje.

 

Duże i małe

Duże pismo zobaczymy w zapiskach osób przywódczych, śmiałych, przebojowych. Takim charakterem może pisać np. prezes, polityk lub osoba w szkolnym samorządzie. Małe pismo jest właściwe człowiekowi bardziej skromnemu, niepewnemu siebie, który uważnie analizuje każdy swój ruch.

 

Dynamiczne charaktery

Pismo o zmiennej wielkości liter cechuje ludzi ambitnych, niespokojnych, pragnących wybić się ponad przeciętność. Autor tak napisanego tekstu może być osobą twórczą i uzdolnioną artystycznie. Jeżeli wykazuje niedbałość, to ujawnia się ona również w pracy zawodowej, domowych obowiązkach. Jednak takie ocenianie jest trafne, jeśli pozostałe cechy pisma nie pokażą nam dbałości w jakiejś innej dziedzinie.

 

Byle nie za mocno

Ważna jest siła, z jaką napieramy długopisem na kartkę. Intensywne ślady potęgują wszystkie grafologiczne cechy pisma, podkreślają dynamiczność w działaniu oraz dużą siłę psychiczną. Niektórzy ludzie, pisząc, dziurawią kartkę. Sugeruje to zwykle bardzo silne zaburzenia psychiczne. Słaby nacisk oznacza słabszą kondycję fizyczną i mniejszą siłę woli. Nacisk zmienny jest typowy dla ludzi ze słomianym zapałem.

 

Podpis

Na podpis powinniśmy spojrzeć nieschematycznie. Jest krótki, dlatego bardziej świadomie możemy go kontrolować. Często wykazuje nie cechy, które posiada jego autor, ale takie jakie chciałby mieć. Podpis czytelny składa osoba szczera, a nieczytelny taka, która chce ukryć własna osobowość. Jeśli podpis różni się od reszty rękopisu to znaczy, że chcemy uchodzić za kogoś innego niż jesteśmy w rzeczywistości.

 

Kropka nad „i”

W analizie kropek i kresek stawianych nad literami bierze się pod uwagę nacisk z jakim są zaznaczone, wielkość, kształt i miejsce ich postawienia. Jak się okazuje, jest co najmniej kilkadziesiąt sposobów stawiania znaków diakrytycznych. Nakreślone wysoko nad literami symbolizują wyobraźnię i wrażliwość, przesunięte w prawo niecierpliwość i nerwowość autora.

 

Zastosowanie

Są to tylko przykłady tego, czego możemy się dowiedzieć z zapisanej kartki papieru. Zdolność jej interpretacji może pozytywnie wpływać na różne dziedziny życia. Przykładem mogą być firmy, które zlecają wykonywanie analiz grafologicznych pisma kandydatów na wysokie stanowiska by dowiedzieć się, czy nadają się do sprawowania danej funkcji. Można korzystać z pomocy grafologa przy budowaniu związku lub spróbować przeanalizować swoje bazgroły, by dowiedzieć się więcej o sobie. Umiejętności rozszyfrowywania zapisków mogą pomóc także nawiązywać przyjaźnie. Oglądając pismo, można określić przeszłość danej osoby, jej uzdolnienia, zainteresowania, podejście do ludzi i życia. 


Źródło: Dariusz TarczyńskiPsychografologia, Wydawnictwo Studio Astropsychologii

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ