JAK RADZIĆ SOBIE Z BÓLAMI MIĘŚNI?

miesnie - sporteuroWszyscy czują, że wiosna tuż, tuż i w związku z tym każdy chce wyglądać jak najlepiej. Chodzimy na siłownię, fitness, biegamy i wykonujemy wszystkie rzeczy, które pomogą nam wyrzeźbić ładną figurą i kaloryfer na brzuchu. Często zdarza się, że na pierwszym treningu mocno się przeforsujemy i następnego dnia ledwo wstajemy z łóżka – jednym słowem mamy zakwasy. Jak sobie z nimi radzić?

Zakwasy nie są jedynym skutkiem przetrenowania. Przeciążenia mogą być spowodowane również kurczami mięśni, zaburzeniami krążenia lub niedoborem soli mineralnych. Jeżeli wiemy, że mięśnie nie bolą nas po treningu, powinniśmy udać się do specjalisty, ponieważ w takim przypadku problem tkwi głębiej. Jeżeli natomiast chodzi o zakwasy można spróbować złagodzić ból i szybciej dojść do siebie.

Walka z zakwasami

Przede wszystkim przy zaostrzonych objawach należy oszczędzić organizm, ponieważ obolałe mięśnie funkcjonują w ograniczonym stopniu, a kolejne duże obciążenia grożą kontuzją. Szybką poprawę zapewni gorąca kąpiel. Dobrze jest wlać do wody prusz siana lub borowiny, a także wyciągi z igieł świerku lub kosodrzewiny. Wymienione produkty można kupić w aptece.

Bóle łagodzi ciepły okład z nalewki z arniki. Należy zmoczyć chustkę lub ręcznik w gorącej wodzie i wycisnąć, następnie nalać niewielką ilość nalewki z arniki i obłożyć obolałe mięśnie.

Aby poprawić ukrwienie można natrzeć bolące mięśnie maścią z jadu pszczelego, ale u osób ze skłonnością do alergii stosowanie tego jest zabronione.

Dla tych, którzy mają zamiar zacząć ćwiczyć, eksperci polecają przyjmować dużą ilość płynów, ponieważ wypłukują zbędne kwasy i dostarczają organizmowi ważne sole mineralne. Najlepsze są herbatki ziołowe, a także soki z warzyw i owoców, które rozcieńczamy wodą mineralną o niskiej zawartości sodu.

A co na kurcze mięśni?

Innym nieprzyjemnym uczuciem są już wspomniane skurcze mięśni. Aby rozluźnić nogę przy najczęściej pojawiającym się kurczu łydki, należy ostrożnie i powoli rozciągnąć mięśnie przeciwnie do kierunku kurczu i wykonać kilka kroków. Przy szczególnie silnym kurczu trzeba usiąść na ziemi, złapać za palce stóp i prostować nogę. Następnie lekko pomasować mięśnie.ID-100653

Do masażu rozkurczowego świetnie nadają się maści zawierające wyciągi miętowe i kamforowe, z kasztanowca, a także olejki eteryczne z dziurawca, eukaliptusa, igieł świerku i tymianku.

Coraz popularniejszym sposobem, aby do kurczy mięśni nie dochodziło, jest picie wieczorem 2 łyżeczek octu jabłkowego w szklance wody przez 4 tygodnie. Ta kuracja dostarcza organizmowi soli mineralnych, dzięki którym uczucie kurczu może nas nigdy nie spotkać.

Witaminki dobre na wszystko

Ważne dla funkcjonowania mięśni są magnez, potas i wapń. Należy więc szczególnie zadbać o odpowiednią ilość spożywania produktów, które zawierają te substancje np. koperku, brokuł, bananów, orzechów, mleku, twarogu i żółtym serze.

Zadbajmy, więc o zdrowa dietę, a jeżeli zależy nam aby po następnym treningu zakwasy nam nie dokuczały, pamiętajmy o przeprowadzeniu rozgrzewki, a jeżeli mamy możliwość, to natrzyjmy mięśnie olejkiem z drzewa herbacianego. To powinno zapobiec bólom mięśni po wysiłku fizycznym.

Urszula Rudzińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ