Jak blogguje się na Bliskim Wschodzie?

Ahmad i Ascia są  blogerami z Kuwejtu, gdzie wciąż trwa wojna. Wyrastają na gwiazdy Internetu, a ich Instagram ma już milion obserwujących. Swój styl określają jako drażliwy, bo nie pasuje do tego, co można zobaczyć na ulicach w Zatoce Perskiej. Nie są jednak jedynymi islamskimi trendsetterami.

http://www.hybridheadpiece.com/

Para kreuje nowy trend, nigdy wcześniej nie spotykany. Niekonwencjonalne stroje dotyczą zwłaszcza kobiet, które wyznając islam, muszą zakrywać większość ciała. Ascia jest stylistką i wykorzystuje to w najlepszy sposób – pokazuje, że nawet nosząc hidżab – chustę zakrywającą włosy, panie mogą wyglądać modnie i podążać za trendami. Na swojego Instagrama wrzuca zdjęcia stylizacji, video z pokazów mody i zwykłe, codzienne sytuacje. Ona i jej mąż są jedyną tak znaną parą  z nowego, internetowego pokolenia w tym rejonie świata, która próbuje łączyć nowoczesność z tradycją. Na swoim blogu zamieszczają nie tylko zdjęcia, ale też opisują życie, otwierając swój świat dla innych. Dzięki temu doczekali się nawet swojego fanpage’a

(hybridheadpiece.com).


Yasmin Chebbi jest kolejnym przykładem współczesnej muzułmanki. W wypowiedzi dla „The Daily Beast” powiedziała, że nakłania islamskie kobiety do bycia otwartymi na światową modę. Razem ze swoimi znajomymi stara się też dostrzegać trendy we współczesnym świecie, interesować się polityką, wydarzeniami, muzyką. Chce patrzeć na to z innej strony niż nakazuje tylko religia, czy tradycja. Yasmin podkreśla, że muzułmańskie kobiety zbyt często postrzega się stereotypowo. Swoje podejście do świata wyraża nowoczesnym strojem. Ubiera się w sukienki, zakłada ręcznie robioną biżuterię, a najczęściej towarzyszą jej mocne kolory.


Sandra Shamy jest bloggerką i projektantką. Chociaż na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, stara się udowodnić, że postrzeganie kobiet wyznających Islam, na ogół jest błędne. Nie są ograniczone przez hidżab, a wręcz przeciwnie – mogą go wykorzystać w ciekawy sposób. Sklepy oferują dzisiaj różne kolory i wzory chust, więc wybór jest duży i ogólnie dostępny. W Internecie można też znaleźć porady, w jaki sposób dobierać je do stylizacji i nosić w ciekawy sposób.

(my-ramoosh.com, madame-chic.blogspot.com)


Ponad rok temu w sieci pojawił się film „Somewhere in America. Mipsterz”. Pokazuje on młode muzułmanki jako fashionistki, pełne życia, modnie ubrane w każdej sytuacji – mieszkanki Nowego Jorku. Zostały przedstawione na wzór wiliamsburgskich hipsterów. Video ma niwelować stereotyp zamkniętej na świat, dyskryminowanej, podporządkowanej mężczyźnie kobiety z Bliskiego Wschodu.


Ada Koperwas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ