Hulajnogą po mieście

hulaj1Do niedawna hulajnogę kojarzyliśmy głównie z dziecięcą zabawą. Tymczasem do miast wkraczają coraz odważniej hulajnogi dla dorosłych. Uważana za alternatywny środek komunikacji dla roweru i skutera, pozwala poruszać się po mieście do trzech razy szybciej niż pieszo. Dodatkowo możemy jeździć nią po chodniku bez obaw o mandat, w przeciwieństwie do roweru.

Współczesną hulajnogą możemy dojechać praktycznie wszędzie. Przyda się w drodze na przystanek, kiedy spieszymy się na spotkanie, a także na zakupach lub podczas wieczornego wypadu do pubu. Wiele modeli posiada możliwość przypięcia hulajnogi za pomocą łańcucha rowerowego. Niektóre mają również zaprojektowane specjalne otwory na przełożenie kłódki oraz nóżki do opierania o ziemię.

Hulajnoga jest wyjątkowo atrakcyjnym środkiem transportu dla kobiet – można jeździć na niej w krótkiej spódniczce, a nawet w butach na obcasie. Świetnie nadaje się również do podróżowania w stroju biurowym – dzięki obecności błotników, nie ma szansy na pobrudzenie garnituru, czy garsonki.

hulaj2Dzisiejsze modele hulajnogi składają się w kilka sekund – złożoną możemy bezpiecznie przechowywać w basenowej szafce, czy pod biurkiem w pracy. Większość hulajnóg jest wyposażona w pasek, który pozwala przerzucić ją sobie przez ramię niczym plecak. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w komunikacji miejskiej. W ten sposób hulajnoga zajmuje mniej miejsca niż niejedna torba.

Ten środek transportu świetnie sprawdza się podczas przemieszczania się po mieście. Na rynku dostępne są modele dostosowane do krótkich, średnich i długich dystansów – nieznacznie różnią się od siebie budową, rodzajem kółek i udogodnieniami jak np. obecność amortyzatora.

Pokonanie odcinka drogi na hulajnodze wymaga większego wysiłku niż przejechanie go na rowerze, a w dodatku podczas jazdy uruchamiamy mięśnie całego ciała. Te cechy sprawiają, że hulajnoga w przyjemny i efektywny sposób pomaga kształtować sylwetkę i poprawić kondycję.

Wybierając idealną dla swoich potrzeb hulajnogę należy zwrócić uwagę na wielkość kółek – im większa średnica, tym wyższy komfort jazdy. Koła o dużym rozmiarze ułatwiają przyspieszenie przy minimalnym wysiłku. Z myślą o jeździe po popękanych płytach chodnikowych należy wybierać te o średnicy 20 cm. Podobnie jak w przypadku kółek rolkowych, jakość materiału pełni ogromną rolę – najlepiej sprawdzają się te odlane z poliuretanu. Amortyzatory ograniczą wstrząsy ze złej nawierzchni i ułatwią przejazdy przez krawężnik.

Chętni i chętne do hulania powinny przejrzeć oferty sieci sklepów sportowych i internetowych. Ceny wahają się od stu do tysiąca złotych.

Zofia Kwiatkowska, fot. hulajnoga.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ