Hiob w Teatrze Imka

imka-sporteuroNiezwykły spektakl Stanisławy Celińskiej w Teatrze Imka

Już 19 maja warszawska publiczność będzie miała okazję obejrzeć Stanisławę Celińską w głębokim i bardzo osobistym monodramie „Hiob”. W spektaklu aktorka przedstawi sstanisława cewoją interpretację Księgi Hioba oraz Pieśni i Trenów Jana Kochanowskiego.


Stanisława Celińska od wielu lat poszukuje swojej własnej interpretacji Księgi Hioba. Jak sama podkreśla, za każdym razem zagląda w coraz głębsze zakątki samej siebie, a to co ukazuje widzom jest bardziej pokorne i zbliżone do prawdy o Hiobie. Po raz pierwszy aktorka zmierzyła się z tym tekstem w 1984 roku, a premiera spektaklu miała miejsce w dniu pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. Zadanie wydawało się karkołomne, bo wymagało stworzenia obrazu Hioba przez kobietę, a dodatkowo oznaczało zmierzenie się z trudnymi słowami, wymagającymi od aktora wielkiego skupienia, a także pochylenia się nad własnym wnętrzem. Po premierze, Stanisława Celińska jeszcze kilka lat wcielała się w biblijnego Hioba, a pomagał jej w tym Tomasz Bajerski, autor muzyki wykorzystywanej w spektaklu. Przy wznowieniu spektaklu padł pomysł, aby rozszerzyć nieco scenariusz. Chociaż połączono z pozoru nie mające z sobą nic wspólnego teksty, to Stanisława Celińska po raz kolejny zadziwiła własną interpretacją tych dwóch historii. Księga Hioba, Pieśni i Treny Kochanowskiego – złączone w jednym programie poetyckim wzmacniają się wzajemnie, tworząc wyrazisty obraz cierpienia człowieka. Człowiek samotny, złamany bólem i nade wszystko pytający: dlaczego? Forma monodramu obrazuje to opuszczenie, w którym człowiek zostaje tylko z własnymi pytaniami w ciemności. teatr-sporteuro

Chociaż do końca sezonu zostało zaledwie kilka tygodni, to Teatr Imka, przygotował dla swoich widzów jeszcze wiele ciekawych spektakli. W maju i czerwcu na scenie będzie można po raz kolejny zobaczyć Iwonę Bielską i Mikołaja Grabowskiego w spektaklu „Kto się boi” na podstawie dramatu „Kto się boi Virgii Woolf”. Ponadto pojawi się także Jan Peszek w „Wejściu smoka”, przygotowanym przez Teatr Łaźnia Nowa.

 

Źródło: Teatr Imka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ