Hashimoto – dokuczliwa choroba

hashimoto tkst life4styleHashimoto to choroba, która stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Coraz więcej osób na nią zapada, jednak niewiele z nas zdaje sobie sprawę, z czym właściwie wiąże się owa przypadłość. Jak się okazuje, sporo osób cierpi na chorobę Hashimoto, lecz mało kto ma świadomość, że na nią zapadł.

Hashimoto, to choroba o podłożu autoimmunologicznym i oznacza przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Nazwa tej dolegliwości pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał cztery przypadki tej choroby. U zdrowego człowieka, układ immunologiczny broni organizm przed zakażeniami. W przypadku tej choroby, dochodzi natomiast do powstawania przeciwciał wobec własnej tarczycy, w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego. Następuje zapalenie tarczycy, które latami niszczy jej gruczoł i prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów.

Jak objawia się Hashimoto? Okazuje się, że przebieg tej choroby może być bardzo różnorodny.

Pierwsze objawy choroby były związane z męczącym kaszlem, który utrzymywał się przez dłuższy czas. Stało się to dla mnie niepokojące, więc postanowiłam zasięgnąć porady lekarza. Od razu podejrzewano u mnie problemy z tarczycą, a badania krwi potwierdziły, że zapadłam na chorobę o tajemniczej nazwie Hashimoto – tak o początkach choroby opowiada dwudziestoletnia Ewelina.

Na początku nie wiedziałam co się ze mną dzieje – byłam ospała, mój sposób odżywiania był taki sam jak zwykle, a przybywały mi dodatkowe kilogramy, na które nie działały żadne diety. Od lekarza dowiedziałam się, że mam pięciokrotne spowolnienie metabolizmu – te objawy dotknęły z kolei osiemnastoletnią wówczas Martynę.

Jak wiadomo, uczucie senności i rozdrażnienia, które nam nieustannie towarzyszą, tłumaczymy sobie zazwyczaj szybkim trybem życia i nadmiarem pracy, okazuje się jednak, że może mieć to o wiele poważniejsze podłoże. Niejednokrotnie Hashimoto towarzyszy depresja oraz zaburzenia pamięci. Ponadto, w wielu przypadkach obserwuje się zwiększenie masy ciała. Osoby chore na Hashimoto są wrażliwe na zimno i utrzymuje się u nich niska temperatura ciała.

Występuje u mnie kilka objawów niedoczynności tarczycy, która jest związana z chorobą Hashimoto – suchość skóry, wypadanie włosów, a także zmiana barwy głosu – stał się on o wiele niższy  – takie objawy zaobserwowała u siebie jedna z moich rozmówczyń, po niedługim czasie występowania choroby.

Co więcej, Hashimoto powoduje problemy z trawieniem, takie jak niestrawność oraz przynosi kłopoty związane z krążeniem. U kobiet zdarzają się również zaburzenia miesiączkowania. Badania laboratoryjne natomiast, wykażą zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi oraz niedokrwistość.

Objawy tej choroby rozwijają się przez kilka lat. W miarę stopniowego niszczenia gruczołu tarczowego i zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, również ich nasilenie może być niezmiernie zróżnicowane – od łagodnego do bardzo ciężkiego. Przyjmuje się, że im dłużej trwa niedoczynność tarczycy i im głębsze jest jej nasilenie, tym większe są towarzyszące jej objawy.

Kolejna niepokojąca kwestia dotyczy metod leczenia przewlekłego zapalenia limfocytowego. Niestety nie istnieje metoda, która w skuteczny sposób hamowałaby proces niszczenia tarczycy. W związku z tym, terapia polega na leczeniu niedoczynności tarczycy, zatem przyjmowaniu brakujących hormonów tarczycy. Osobom cierpiącym na Hashimoto, podaje się lewotyroksynę, będącą produktem syntetycznym i substancją tożsamą z hormonem wytwarzanym w tarczycy, a co za tym idzie, mającą takie samo działanie. Lekarstwo to musi być przyjmowane regularnie i o tej samej porze. Leczenie lewotyroksyną konieczne jest przez całe życie, a wyleczenie z choroby nie jest możliwe.  

Dodatkowo, autoimmunologiczne choroby tarczycy, do których należy Hashimoto, są uwarunkowane genetycznie. Nie możemy mieć żadnego wpływu na predyspozycję genetyczną osób obciążonych. Ważne zatem, żeby informować lekarza o przypadkach tego typu chorób występujących w rodzinie, by mógł on kontrolować stan osób narażonych na zapadnięcie na takie dolegliwości.

Czy Hashimoto obniża komfort życia i wprowadza w nie duże zmiany?

Ewelina:

Największą zmianą jest dla mnie przyjmowanie tabletek, które będę musiała brać już do końca życia. Muszę pojawiać się także na wizytach kontrolnych dwa razy w roku i często robić badania. To wszystko jest dla mnie nowe i oczywiście nieco uciążliwe, nie sądziłam, że będę musiała stawić czoła takiej chorobie, w tak młodym wieku.

Martyna:

U mnie choroba Hashimoto wiele zmieniła. Przede wszystkim przestałam się sobie podobać, starałam się robić wszystko żeby schudnąć, a nic nie przynosiło efektów. Dziewczynie z moim wieku zależy na tym żeby być szczupłą osobą i dobrze czuć się w swoim ciele, niestety Hashimoto mi to skutecznie utrudnia.

Jak widać, choroba Hashimoto nie jest łatwa dla osób, które przez nią przechodzą. Tworzy nie tylko problemy fizyczne, ma również negatywne oddziaływanie na psychikę. Jeżeli ktoś z Was cierpi na podobne dolegliwości jak moje rozmówczynie lub ma świadomość występowania problemów z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy wśród najbliższych, nie należy tego bagatelizować. Pomimo, że Hashimoto jest chorobą, której wyleczyć się nie da, odpowiednio wczesne rozpoznanie może sprawić, że zostaną zahamowane najtrudniejsze objawy choroby.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ