Harry Potter po 30-tce

J.K. Rowling na stronie Pottermore.com, napisała nową historię dla fanów przygód Harry’ego Pottera i jego przyjaciół, która daje namiastkę losów Harry’ego, Hermiony i Rona po trzydziestce. Akcja rozgrywa się w czasie mistrzostw świata w Quidditchu, a opowiadanie przyjmuję formę artykułu do plotkarskiej gazety „Dzienny Prorok” napisanego przez wścibską reporterkę Ritę Skeeter.

parade.condenast.com

Rita pisze o kilku siwych włosach widzianych we fryzurze Harry’ego, który niedługo skończy 33 lata i o wyróżniających go okularach, które pamiętamy z czasów jego nauki w Hogwarcie. Poza tym autorka zauważa paskudne rozcięcie na prawym policzku bohatera, które towarzyszy jego słynnej bliźnie w kształcie błyskawicy. Jak widać mocno skupia się na wyglądzie zewnętrznym, jak przystało na rasową „hienę”. Główny bohater jest cenionym aurorem – zajmuje się łapaniem czarnoksiężników.

Włosy Hermiony też zostają wspomniane w tekście, z odrobinę uszczypliwym komentarzem. Mimo jej ogromnego awansu na zastępcę szefa w Departamencie Egzekwowania Prawa w Przypadkach Magicznych, nie została oszczędzona przez wścibską Skeeter.

Czas nie oszczędził też Rona, jego sławna ruda czuprynka zrzedła, o czym nie omieszkała poinformować reporterka „Dziennego Proroka”. Spekuluje również na temat problemów psychicznych mężczyzny, które powstały w wyniku wielu traumatycznych zdarzeń w jego życiu. Ron jest zatrudniony w sklepie ze śmiesznymi, magicznymi rzeczami „Czarodziejskie Dowcipy Wheasley’ów” prowadzonym przez jego brata. Wcześniej pracował w Ministerstwie Magii, ale z niewiadomych powodów zrezygnował.

Fabuła, w związku z formą nie może być specjalnie rozbudowana. Harry zabrał swoich synów Jamesa i Albusa, by odwiedzili kwatery zawodników turnieju i przedstawił ich bułgarskiemu szukającemu Viktorowi Krumowi. Żona Harry’ego, Giny, która zajmuje się zawodowo relacjonowaniem meczów, nie jest obecna na mistrzostwach. Skeeter snuje teorie na temat rzekomego kryzysu w ich małżeństwie.

Rowling nawiązała tym tekstem do sprawy w sądzie, którą założyła w 2008 roku, o godzenie w jej prywatność i umieszczenie zdjęcia jej dziecka w prasie. Na końcu umieszcza ewidentną wiadomość dla dziennikarzy pracujących w plotkarskich gazetach: „Pozbawianie prywatności młodych ludzi może powodować dylematy moralne i problemy psychiczne. Prawdą jest, że każdy związany blisko z Harrym niewątpliwie czerpie z tego korzyści, ale musi też ponieść ciężar powszechnego zainteresowania”.

Roksana Lęga, źródło: http://www.independent.co.uk/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ