Gruzja: Wybory prezydenckie po raz pierwszy wygrała kobieta

Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie w Gruzji. Z danych gruzińskiej Centralnej Komisji Wyborczej wynika, że kandydatka z partii Gruzińskie Marzenie zdobyła prawie 60 procent głosów. Opozycja twierdzi, że wybory zostały sfałszowane.

Salome Zurabiszwili w drugiej turze wyborów prezydenckich w Gruzji zdobyła 59,52% głosów. Jej konkurent, Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN), uzyskał 40,48%. Frekwencja wyniosła 56,23% – była o 10 procent wyższa niż w pierwszej turze. Zurabiszwili będzie pierwszą kobietą obejmującą stanowisko prezydenta Gruzji.

Wybory zostały sfałszowane?

Gruzińska opozycja jest zdania, że wybory zostały sfałszowane. Zwraca uwagę na liczne doniesienia o złamaniu ordynacji wyborczej formułowane przez organizacje przyglądające się przebiegowi głosowania. Media informowały o zastraszaniu i korumpowaniu głosujących. Partia rządząca, czyli Gruzińskie Marzenie, całkowicie dementuje wszystkie tego typu stwierdzenia.

Kim jest Salome Zurabiszwili?

Urodzona w Paryżu w rodzinie gruzińskich uchodźców politycznych Zurabiszwili przez ok. 30 lat pracowała we francuskim MSZ. W 2003 roku objęła stanowisko ambasadora Francji w Gruzji. Rok później stanęła na czele gruzińskiego MSZ w rządzie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Wśród głównych zasług Zurabiszwili jako szefowej MSZ media wymieniają jej wkład w proces negocjacyjny i osiągnięcie porozumienia w sprawie wycofania rosyjskich baz z terytorium Gruzji. W 2005 roku została zdymisjonowana i przeszła do opozycji wobec Saakaszwilego.

Do 2010 roku stała na czele założonej przez siebie partii Droga Gruzji. Następnie była członkiem misji ONZ w Iranie. Do gruzińskiej polityki wróciła w 2012 roku, po zmianie władzy. W wyborach parlamentarnych w 2016 roku zdobyła mandat poselski.

66-letnia Zurabiszwili zapowiada m.in. działania na rzecz praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Opowiada się za członkostwem Gruzji w UE i NATO. W czasie kampanii obiecywała, że będzie prezydentem, który zjednoczy gruzińskie społeczeństwo.

Zurabiszwili jest ostatnim prezydentem Gruzji wybranym w bezpośrednich wyborach. Zgodnie z nowelizacją konstytucji część uprawnień prezydenta przejmie premier. 

Kadencja Zurabiszwili ma trwać sześć lat. Tegoroczne wybory prezydenckie w Gruzji były ostatnimi bezpośrednimi w tym kraju. Po zmianie konstytucji nowego prezydenta będzie wybierać kolegium złożone z 300 delegatów.

fot. kadr z wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ