Gorące rytmy – salsa

Kilka lat temu nastała szczególna moda na taniec. Do szkół przybyły rzesze zapaleńców niezależnie od wieku, statusu czy kondycji fizycznej. Kiedyś taniec kojarzony był z wyszukaną elegancją lub ludowymi podskokami. Jego pokazy oglądało się w teatrze lub telewizji. Dzisiaj, im taniec  jest śmielszy, tym bardziej się podoba. To sztuka, która dostarcza wielu emocji zarówno tancerzom, jak i widowni. Szczególnie gorąca salsa przypada do gustu publiczności.


love-salsa.com 


Salsa to nie tylko taniec, ale przede wszystkim żywa muzyka. Łatwo ją rozpoznać przez charakterystyczny rytm clave, czyli uderzenia drewnianych pałek o tej samej nazwie, wszechobecne w wielu tańcach afrokubańskich. Latynoskie brzmienie i hiszpańskie teksty opowiadające o  głębokiej, niespełnionej miłości, wyśpiewane w ten rytm sprawiają, że słuchaczy rozpiera energia, którą warto spożytkować. Najlepiej tańcząc salsę.

 

Gdzieś to widziałeś?

Nawet laicy wiedzą jak wygląda salsa, a przynajmniej tak im się wydaje. Taniec ten nie ma ściśle określonych reguł, tak jak np. turniejowy taniec towarzyski. Każdy krok w wykonaniu tancerzy reprezentujących różne style salsowe wygląda inaczej. Jest dużo miejsca na improwizację.

 

Możemy tańczyć w parach lub solo. Salsa nowojorska, Los Angeles,  kubańska, kolumbijska, portorykańska, Rueda de Casino – to style, które tańczy się na całym świecie. W Polsce najpopularniejsze są pierwsze trzy i Rueda, czyli salsowa zabawa kilku par w kole.

 

Nie wystarczy tylko opanowanie kroków. By taniec wyglądał estetycznie, bardzo ważny jest styling, czyli wykończenie ruchu. Tutaj naśladuje się najsłynniejsze latynoskie gwiazdy, ale ważne żeby ruchy wyglądały naturalnie.

 

Krok podstawowy jest stosunkowo prosty, ale jeśli chcemy zatańczyć go poprawnie potrzeba nawet kilku miesięcy, a aby doprowadzić go do perfekcji nawet lat.  Jest on bardzo ważny, gdyż na nim opiera się prowadzanie i sekwencje kroków w salsie. Gdy opanujemy tzw. basic można dodawać obroty, ciekawe przejścia lub footworki, czyli skomplikowane kombinacje kroków. Obecnie na zajęciach z salsy wplata się dużo chachy, pachangi lub elementów jazzowych.

 

Salsoteka

Salsoteka to jak sama nazwa wskazuje dyskoteka, na której tańczy się salsę i inne pokrewne tańce. Najczęściej takie wieczorki aranżują właściciele szkół tańca. Czasami w wybrane dni tygodnia takie latynoskie szaleństwo organizuje się w normalnych klubach. Przed tego typu imprezą warto wybrać się najpierw na kurs salsy w parach, bo same dobre chęci mogą nie wystarczyć. Każdy taniec tańczy się z inną osobą, wiec trzeba wykazać się przynajmniej podstawową znajomością kroków. Nigdy nie wiemy na kogo trafimy. Najczęściej to Panowie proszą Panie, ale nie zawsze. Często zanim zaproszą partnerkę do tańca, wcześniej ją obserwują, by móc oszacować jej umiejętności.

 

Każdy ruch partnera prowokuje jakiś ruch partnerki. To mężczyzna narzuca poziom trudności i tempo. Szczególne doświadczeni tancerze są wyzwaniem, bo często wykazują się znajomością skomplikowanych figur, obrotów i akrobacji. Z czasem intuicyjnie wykonujemy pewne kroki. Dobra zabawa zależy od kreatywności partnera i zdolności partnerki do podążania za jego prowadzeniem. Początki są dość trudne, ale gra jest warta świeczki. Takie imprezy to najlepsza zabawa i okazja by poznać mnóstwo ciekawych, optymistycznych osobowości. Prawdziwą frajdą jest oglądanie profesjonalistów, którzy często popisują się umiejętnościami na salsotekach i festiwalach.  Wówczas tancerki występują w bogato zdobionych, skąpych strojach, które niejednokrotnie zaskoczyłyby nawet najlepszych projektantów. Takie pokazy to wspólny temat do rozmów dla wszystkich uczestników.

 

Dlaczego panowie powinni tańczyć salsę?

Kobiety zawsze chętnie chciały uczyć się tańczyć. Dzięki salsie możemy spalić trochę kalorii i nauczyć się zgrabnie poruszać. W salsie możemy poczuć się naprawdę kobieco. Korzyści jest wiele, więc nie trzeba za długo nas namawiać. Największe opory przed wyjściem na parkiet mają mężczyźni, ale już po pierwszych zajęciach zwykle się to zmienia. Salsowe lekcje i imprezy to doskonałe miejsce by nacieszyć oko. Frędzelki, falbany, krótkie spodniczki, obcisłe sukienki, krótkie szorty lub dopasowane legginsy powinny skutecznie przekonać do regularnego uczestnictwa w zajęciach. Strój do salsy ma być bardzo seksowny i ruch też powinien taki być. Kobieta w pewien sposób kryguje się przed partnerem. Zmysłowe bujanie biodrami, kontakt wzrokowy, uśmiech, bliskie trzymanie. To doskonały sposób, by się zintegrować i poflirtować. Mężczyzna, który dobrze tańczy zawsze robi wrażenie na kobietach.

____________________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Szeroki wybór ubrań i akcesoriów sportowych, niezbędnych m.in. do trenowania salsy, znajdziecie tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ