Glany w muzeum

17 lipca w Jarocinie otwarto muzeum o nazwie Spichlerz Polskiego Rocka. Pomysł utworzenia tej instytucji dojrzewał od dawna. Jarocin wpisał się w historię polskiej muzyki rockowej, tak samo jak na całym świecie w muzealne korytarze wpisały się gabloty z wytartymi glanami.

Źródło: thehopefultraveler.blogspot.com

Jarocińskie muzeum ukazywać ma dzieje polskiej muzyki rockowej, których początków doszukiwać się można w koncercie zespołu Rythm and Blues z 1959 roku. Spichlerz Polskiego Rocka ma obejmować szeroki wachlarz gatunków muzycznych – rock and roll, blues, punk, heavy metal, a nawet reggae. Instytucja ma szansę stać się ogólnopolskim centrum badań nad rockiem.

Najsłynniejszym muzeum rocka na świecie jest The Rock and Roll Hall of Fame and Museum w Cleveland. Choć miasto miało silną konkurencję w staraniach o lokalizację muzeum (m.in. w postaci Nowego Yorku), aż 60 tys. osób podpisało petycję o zbudowanie muzeum właśnie w stanie Ohio. W 1995 roku wstęgę otwierającą muzeum przecinali Little Richard i Yoko Ono. Muzeum zajmuje powierzchnię 14 tys. m². Zobaczymy w nim np. urodzinową kartkę, jaką Ringo Starr w 1969 roku wręczył Lennonowi, biały garnitur, w którym Elvis Pressley grał „If I Can Dream” w 1968 roku oraz gitary Bruce’a Springsteena. Cena biletu do muzeum dla osoby dorosłej to 22$. W ciągu 19 lat istnienia, The Rock and Roll Hall of Fame and Museum odwiedziło ponad 8,5 mln turystów, zostawiając przy okazji w Ohio 2 mld $.

W Stanach Zjednoczonych znajduje się wiele podobnych instytucji, choć już nie na tak dużą skalę. Jednym z ciekawszych miejsc jest Rock’n’Soul Museum w Memphis. Poświęcone jest ono korzeniom muzyki amerykańskiej od początku lat 20. XX wieku. Zobaczymy tam narodziny takich gatunków muzycznych jak blues, country i gospel. Również Europa może pochwalić się instytucjami poświęconymi rockowemu dorobkowi świata. Na Placa Espanya, popularnym wśród turystów punkcie Barcelony, mieści się Museum del Rock. Instytucja ta stworzona jest na zasadzie muzycznego parku rozrywki, gdzie odwiedzający mogą wejść na scenę i przed komputerowo wygenerowaną publicznością poczuć się jak prawdziwa gwiazda rocka. W Gronau na pograniczu Niemiec i Danii, znajduje się pierwsze w Europie Rock and Pop Museum. Odwiedzający mogą m.in. dotknąć pukla włosów Elvisa i przymierzyć rękawiczki Marleny Dietrich.

Swoje własne muzea mają również niektóre legendy rocka. W Liverpoolu znajduje się The Beatles Story Exhibition. Swoją wystawę w Powerhouse Museum w Sydney ma australijska chluba – AC/DC. Ciekawym rozwiązaniem jest strona www.blindedbythelight.com, która z założenia ma być internetowym muzeum poświęconym twórczości i życiu Bruce’a Springsteena.

Chcąc poczuć klimat muzycznego archiwum warto wybrać się do Hard Rock Cafe. W 200 lokalach na całym świecie rozlokowana jest największa kolekcja rockowych pamiątek. Cenne pamiątki po największych legendach muzyki rockowej często znajdują się w prywatnych klubach i kawiarniach, gdzie muzyczni zapaleńcy wystawiają swoje najcenniejsze trofea. Na naszym rodzimym podwórku jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc jest gdańskie Rock Cafe – Muzeum Polskiego Rocka.

Hanna Gajewska, źródło: „Rock do muzeum!” Waldemar Kuligowski, Polityka nr 29 (2997)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ