Gigantyczne lotnisko -„rozgwiazda” w Chinach. Już pod koniec października bezpośrednie loty z Polski

Pod koniec września otwarto nowe lotnisko w Chinach, a konkretniej w pekińskiej dzielnicy – Daxing. Lotnisko jest nietypowe, zostało zaprojektowane przez biuro Zahy Hadid. Port lotniczy jest oddalony od Pekinu o 46 kilometry. Jest w charakterystycznym kształcie rozgwiazdy. 
 

Lotnisko w Daxing ma na celu odciążenie Stołecznego Międzynarodowego Lotniskoa Pekin. Port w Daxing to 700,000 metrów kwadratowych powierzchni. Lotnisko obsłużyć nawet 45 milionów pasażerów w skali roku. Przepustowość ta jednak ma nieustannie rosnąć, a w roku 2025 ma wynosić 72 miliony rocznie, później – nawet 100 milionów. 

Lotnisko Daxing w Pekinie jest połączone z miastem dzięki szybkiej linii kolejowej. Przejazd ten trwa jedynie 20 minut. Budowa prawdopodobnie pochłonęła 69 mld zł. Jednak jego rozbudowa w przyszłości, może dojść nawet do 120 mld zł.

Lotnisko jest projektem biura Zaha Hadid Architects – zostało ono założone przez zmarłą już architektkę. Projekt jest nawiązaniem do tradycyjnej, chińskiej architektury – skrzydła zgromadzone są wokół dziedzińca. Natomiast system świetlików oraz okien, doprowadza słoneczne promienie do wnętrza.

Obecnie na lotnisku jest 79 bramek z rękawami. Jednocześnie obsługa Daxing obsłuży osiem pełnych samolotów A380. Kształt rozgwiazdy to również wygoda podróżujących – tego typu układ zapewni dostęp do najdalszych bramek w bardzo krótkim czasie (mniej niż osiem minut). PPX jest zasilany odnawialną energią. Natomiast dach pokryty jest panelami fotowoltaicznymi, ogrzewającymi wodę. W porcie wykorzystywana jest także deszczówka.

Już z końcem października na nowym lotnisko Daxingu wylądują pierwsze polskie samoloty – PLL LOT.

Foto: Nizz.pl

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ