Gdańsk otwiera kolejne zdroje

W środę Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Gdańska, prezes GIWK Jacek Skarbek,  oraz przeor klasztoru oo. Dominikanów – o. Michał Osek otworzyli na placu Dominikańskim 30. zdrój z wodą pitną.

Priorytet polityki prozdrowotnej Gdańska

Powszechny, darmowy dostęp mieszkańców do zdrowej wody pitnej to jeden z priorytetów polityki prozdrowotnej Gdańska i spółki GIWK. Gdańszczanie mogą korzystać już z 30 zdrojów ulicznych w różnych lokalizacjach miasta. To jedna z inicjatyw, która w znaczny sposób pozwala ograniczać używanie plastikowych butelek w mieście.

Nowe zdroje pojawiły się przy Targu Rybnym, na rogu Szerokiej i Przędzalniczej, w Parku Świętopełka i wreszcie na Placu Dominikańskim.

Ograniczenie ilości zużycia plastikowych butelek

– Tylko w zeszłym, 2018 r. mieszkanki i mieszkańcy Gdańska a także goście wypili z naszych zdrojów 1325 m3 doskonałej pitnej wody. To jest 880 000 butelek plastikowych. Program budowy zdrojów ma na celu nie tylko ułatwienie mieszkańcom i turystom dostępu do dobrej jakościowo, zdrowej wody, ale również działanie proekologiczne poprzez ograniczenie ilości zużycia plastikowych butelek – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Wkrótce kolejne zdroje

Kolejne zdroje mają zostać otwarte jeszcze w tym roku m.in. w rejonie Muzeum II Wojny Światowej, kolejny przy Muzeum Poczty Polskiej. W przyszłym roku powstaną też kolejne w miejscach wskazanych przez rady poszczególnych dzielnic.

Gdańska woda podawana w zdrojach, wyróżnia się jakościowo na tle wody pitnej innych miast Polski

Władze miasta podkreślają, że gdańska woda podawana w zdrojach wyróżnia się jakościowo na tle wody pitnej innych miast Polski, między innymi poprzez wysoki udział wody głębinowej w zaopatrzeniu mieszkańców miasta. Wody głębinowe, które stanowią ponad 86 proc. zaopatrzenia Gdańska, po procesie uzdatniania w specjalnych stacjach uzdatniania wody, są najlepszym i najczystszym źródłem kranówki. Ujęcia wody głębinowej znajdują się na terenie całego Gdańska, zazwyczaj są to skupiska studni ujęć, zlokalizowanych na terenach ogólnie dostępnych. Można je rozpoznać poprzez białe „budki” ogrodzone płotem, między innymi, podczas spaceru w Parku Reagana lub w Dolinie Ewy na terenie Gdańskiego Parku Krajobrazowego.

Główne źródła, z których 30 proc. gdańszczan otrzymuje wodę pitną, są rozmieszczone w pasie nadmorskim. Są to ujęcia „Czarny Dwór” i „Zaspa Wodna”. Zaopatrują mieszkańców Przymorza, Oliwy, Zaspy, części Wrzeszcza, Żabianki i Nowego Portu. Pozostałe źródła wody głębinowej znajdują się w Lipcach, Osowej, Zakoniczynie, Pręgowie, Smęgorzynie i w Dolinie Radości. Ostatnie z ujęć zaopatruje w wodę mieszkańców Oliwy. Jedyne źródło wody powierzchniowej znajduje się w Straszynie.

Zobacz również:

Źródło: WirtualneMedia, Trojmiasto.pl / Fot. twitter.com/borawski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ