gdańsk biega

Gdańsk Biega, czyli biegać każdy może. Już w niedzielę, 22 października

Dwa dystanse: 3,3 km i 6 km. Piękna trasa: plaża w Brzeżnie i alejki parku im. Ronalda Reagana. Bez limitu czasu. – To bieg dla wszystkich. Najważniejszy jest udział, radość i dobra zabawa – zaznacza Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest organizatorem Gdańsk Biega. 

Impreza odbędzie się już po raz dziewiąty. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej osób. W pierwszej edycji na starcie stanęło niespełna 500 uczestników, rekord to 4500 osób. Przed rokiem było nieco mniej, bo 3500. Przeszkodziła pogoda: zimno i mocno padający deszcz.

W niedzielę, 22 października, według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma być pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, temperatura powietrza około 13 st. C, wiatr 4 m/s. Idealna aura na rodzinne bieganie.

Gdańsk Biega przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku czy wytrenowania. Udział biorą przedszkolaki, uczniowie, dorośli, seniorzy, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i sportowcy.

– Częstym widokiem podczas biegu są dzieci noszone u taty „na barana” czy maluchy w wózku – mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora imprezy. – To bieg dla wszystkich. Nie liczymy czasu, nie rozdajemy medali i nagród. Najważniejszy jest udział, radość i dobra zabawa. 

Do biegu można się zarejestrować przez stronę internetową. Dzięki czemu można otrzymać czerwoną koszulkę biegową oraz wziąć udział w konkursie. Rejestracja jest bezpłatna. Koszulki do odbioru w sobotę, 21 października, w godz. 12.00-18.00 w kasach biletowych stadionu przy ul. Traugutta 29.

– Przygotowaliśmy 2900 koszulek, na razie zarejestrowało się około 2200 osób – mówi Pawelec. – Tak więc siedemset koszulek mamy jeszcze do rozdania.

Rejestracja kończy się w środę, 18 października, przed północą. Nie oznacza to jednak końca zapisów do biegu.

– Można przyjść i dołączyć do nas nawet tuż przed samym startem – wyjaśnia Pawelec. – Rejestracja internetowa jest głównie dla tych, którzy chcą otrzymać koszulkę i wziąć udział w konkursie.

TRASA GDAŃSK BIEGA
Kliknij, aby powiększyć

Powiększenie...

 
Gdański Ośrodek Sportu

O godzinie 11:45 przed sceną na plaży biegacze wezmą udział w rozgrzewce w rytmach Zumby. Bieg rozpocznie się o godzinie 12:00. Każdy będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie dystans: 3,3 lub 6 km. Trasa zostanie wytyczona najpierw plażą, a następnie alejkami Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana.

– Po biegu wszystkich uczestników zapraszamy na ciepły posiłek. Do wyboru będzie gorąca grochówka i wegetariański barszcz ukraiński. Nie zabraknie też ciepłej herbaty oraz kawy – wylicza Pawelec. 

PORADNIK BIEGACZA

PRZED BIEGIEM

  • Pamiętaj o stroju – Gdańsk Biega odbywa się jesienią. Pogoda o tej porze roku bywa niepewna, więc lepiej przygotować się do niższej temperatury. Podstawową zasadą przy bieganiu w chłodniejsze dni jest stosowanie warstw odzieży, przy czym najlepiej, aby warstwa bazowa nie była bawełniana, a z materiałów termoaktywnych. Zewnętrzna warstwa powinna chronić przed deszczem i wiatrem, a wewnętrzna grzać. W chłodne dni niezastąpione są rękawiczki, czapka lub opaska i chusteczki higieniczne. Pamiętaj, że w miarę biegania będzie Ci coraz cieplej, więc ubieraj się tak, jakby na dworze była wyższa temperatura.
  • Przygotuj się – dystans Gdańsk Biega nie stanowi problemu dla osób, które regularnie biegają, ale jeśli dopiero zaczynasz lepiej jest trochę potrenować. Wiele planów treningowych można znaleźć na profesjonalnych witrynach internetowych poświęconych bieganiu.
  • Rozgrzej się – w chłodniejsze dni łatwiej o kontuzje, dlatego rozgrzej się i nie forsuj nadmiernie. Spokojna rozgrzewka odpowiednio rozgrzeje twoje mięśnie, tak by osiągnąć maksymalną wydajność. Dzięki rozgrzewce stopniowo wzrasta tętno, więc twoje serce będzie lepiej pracować, gdy zaczniesz biec.
  • Pamiętaj o odpoczynku – pamiętaj, aby w trakcie przygotowań do biegu przeznaczyć co najmniej 2 dni na odpoczynek. Inaczej nie zobaczysz postępów i nie dasz swoim mięśniom czasu na regenerację.
  • Znajdź towarzystwo – samotne bieganie ma swoje zalety – możesz pogrążyć się w myślach i odciąć od codziennych spraw. Z drugiej strony, bieganie w towarzystwie jest dużo bardziej motywujące. Biegając w dwie lub więcej osób możecie się wzajemnie mobilizować i wyciągnąć z domu, nawet gdy normalnie nie chciałoby się z niego wyjść.

W DNIU BIEGU

  • Nie ścigaj się – wiele osób obawia się startu w biegu, bojąc się, że dobiegną jako ostatni. Tymczasem przy Gdańsk Biega nie ma to znaczenia. W tym biegu nie ma pomiaru czasu, numerów startowych, nie zamieszczamy listy wyników. Możesz więc przejść trasę pieszo, truchtać lub przebiec cały dystans 6 kilometrów, wykorzystując maksimum swoich możliwości –wybór trasy i tempa należy tylko do Ciebie. Nawet jeśli w ogóle nie biegasz, z pewnością poradzisz sobie z krótszym dystansem – 3 kilometrami. Najlepiej pierwszy kilometr przebiec spokojnie i stopniowo zwiększać tempo. Gdańsk Biega to zabawa w luźnej atmosferze dla osób w każdym wieku, bez względu na umiejętności. Ale co ważniejsze: nie przejmuj się wynikiem, nie porównuj się z innymi. Bez względu na to, czy zajmiesz pierwsze, czy ostatnie miejsce – dokonałeś czegoś ważnego.
  • Potrzebne rzeczy – lepiej wziąć ze sobą dodatkowy strój na zmianę do depozytu i przebrać się w suche rzeczy po skończonym biegu. Nie musisz martwić się o wodę – dostaniesz ją na mecie.
  • Przyjdź wcześniej – przyjdź na miejsce biegu wcześniej, aby zdążyć się rozgrzać. Dzięki temu masz też szansę odebrać koszulkę we właściwym rozmiarze, oddać rzeczy do depozytu, skorzystać z toalety.
  • Rozejrzyj się! – Gdańsk Biega odbywa się w jednym z najpiękniejszych miejsc miasta. Biegniemy po plaży i przez Nadmorski Park im. Prezydenta Reagana. Nie przegap tego. Bieg w terenie to zmiana scenerii, miękkie podłoże i urokliwe otoczenie, które inspiruje do pokonania większej odległości. Dodatkowo, bieganie po trudnym podłożu, piachu i lesie rozwija koordynację i wytrzymałość. Początek trasy jest najtrudniejszy – przed Tobą wymagający odcinek po plaży. Za to potem docenisz twarde podłoże parkowych ścieżek gdańskiego Parku Reagana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3125 More posts in Newsy category
Recommended for you
Joanna Górska we wzruszającym wpisie o walce z rakiem
Joanna Górska we wzruszającym wpisie o walce z rakiem

Joanna Górska świętuje wygraną walkę z rakiem. Właśnie minął rok od zdiagnozowania nowotworu. Przez ten...