eurowizja

Eurowizja 2017. Niepełnosprawna reprezentantka Rosji dostała zakaz wjazdu na Ukrainę

Eurowizja 2017. Reprezentantka Rosji, Julia Samojłowa nie zaśpiewa w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenkarka złamała ukraińskie prawo występując na Krymie za to ukarano ją 3-letnim zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy.

Samojłowa, która od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim, w Kijowie miała wykonać utwór „Flame Is Burning”. Do tego występu jednak nie dojdzie.

Eurowizja znów upolityczniona

– Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała właśnie, że Samojłowa otrzymała trzyletni zakaz wjazdu na Ukrainę. „Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakazała wjazdu na terytorium Ukrainy obywatelce Rosji, Julii Samojłowej, na okres 3 lat. Decyzja została podjęta na podstawie danych o naruszeniu przez nią ukraińskiego prawa – powiedziała rzeczniczka prasowa, Jelena Giltanska.

– Sądzę, że nadeszła chwila prawdy dla społeczności europejskiej: czy da się prowadzić SBU na pasku i zmotywuje ukraińskich radykałów do dalszych 'czynów’, czy jednak pokaże, że Europa z jej fundamentalnymi wartościami, do których, zresztą, zawsze odwoływali się przynajmniej w słowach politycy ukraińscy, jeszcze żyje – napisała na Facebooku rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Sprawę skomentowała również Europejska Unia Nadawców, która postanowiła uszanować decyzję Ukrainy.

– Musimy uszanować lokalne prawo, jednak jesteśmy wielce zawiedzeni – komentuje sprawę przedstawiciel Europejskiej Unii Nadawców.

Czy ktoś zastąpi Samojełową?

Władze Ukrainy zaproponowały Rosji wybór innego kandydata. Taka opcja nie wchodzi jednak w grę. Kiedy w Kijowie jeszcze rozważano wydanie zakazu dla piosenkarki, Kreml wiedział już, jak należy zareagować.

– Nie chciałbym, żeby doszło do tej decyzji, jest ona zbyt absurdalna. Ale jeśli jednak zostanie podjęta, Rosja będzie bojkotować konkurs, nie pozostawia się nam innego wyboru i po prostu zapędza w kozi róg – mówił rosyjski senator Oleg Morozow.

Morozow dodał, że nikt nie zastąpi rosyjskiej reprezentantki.

– Mamy swojego kandydata, który został wybrany, i mamy nadzieję, że rosyjska wykonawczyni będzie mogła reprezentować nasz kraj na tym międzynarodowym konkursie – oznajmił natomiast Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina.

Po tym jak strona ukraińska zdecydowała się wydać zakaz dla Samojłowej. Rosja ma szansę zmienić zdanie.

Finał konkursu odbędzie się 13 maja. Polskę reprezentować będzie Kasia Moś.  

Fot. Instagram jsvok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ