Wystawa zdjęć Natalii LL w stolicy

23 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Natalii LL, a właściwie Natalii Lach-Lachowicz. Fotografka jest uznawana za legendę polskiej sztuki współczesnej. Na ścianach CSW zawisną zarówno jej starsze, jak i nowe prace.

magazyn.o.pl

Lata 70. były dla Natalii LL okresem przełomowym w twórczości. Artystka zaczęła poszukiwania swojej drogi, którą udało jej się wtedy odnaleźć. Związała się ze środowiskiem neoawangardy. Wzięła też udział w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Kopenhadze i Wrocławiu. Jutrzejszą wystawę otwiera cykl fotografii, który znają praktycznie wszyscy, a jest nim „Sztuka konsumpcyjna” z 1975 roku. Tym właśnie fotografka włączyła się w nurt sztuki feministycznej.

Prace, które stworzyła po 2000 roku są zaliczane do jej współczesnych osiągnięć. Razem z początkiem XXI wieku powstaje tekst Natalii LL „Cielesność ciała. Narodziny według Ciała. Narodziny według Ducha”, który zapowiada cykl autoportretów inscenizowanych. Nawiązują one do wcześniejszych zdjęć z lat 80. i 90. Jeszcze później powstają prace inspirowane mitologią germańską, elementami zwierzęcymi i jej … archiwalnymi zbiorami.

Na stronie wydarzenia czytamy, że „jest pierwszą tak obszerną wystawą indywidualną Natalii LL, proponującą zarazem nowe odczytania jej twórczości. Wystawa „Natalia LL. Secretum et Tremor” zderza wczesne prace artystki wypowiadającej się od końca lat 60. przede wszystkim w medium fotografii i filmu, śmiało eksplorującej wątki erotyczne czy kobiecej podmiotowości, z najnowszymi i mniej znanymi dziełami z lat 90. i 2000”.

Wernisaż zacznie się o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Program towarzyszący wystawie „Natalia LL. Secretum et Tremor”:

Oprowadzania kuratorskie:
Ewa Toniak oprowadzi po wystawie „Natalia LL. Secretum et Tremor”

25 stycznia 2015, godz. 15.00
21 marca 2015, godz. 15.00
18 kwietnia 2015, godz. 15.00

Edukacyjne spotkania dla publiczności:

Vanitas i Tanatos
19 lutego 2015, godz. 17.00
Sztuka postkonsumpcyjna
5 marca 2015, godz. 17.00

Promocja katalogu i spotkanie z artystką
21 marca 2015, godz. 18.00

Ada Koperwas

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ