Rozszyfruj ”E”

Emulgatory występują niemal we wszystkich produktach spożywczych, obecnych na naszym rynku. Jakie jest zastosowanie tych związków i czy faktycznie mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Źródło: zwierciadło.pl

Emulgatory to specjalna mieszanina związków chemicznych, które pozwalają na połączenie dwóch, z reguły nie dających się połączyć, substancji. Mowa tu między innymi o mieszaninie wody i tłuszczu. Wpływają tylko i wyłącznie na konsystencję, nie zmieniając smaku. Ta grupa dodatków nie jest szczególnie korzystna dla zdrowia. Jako emulgatory najczęściej stosowane są m.in. albumina, kazeina, żelatyna, guma arabska. Najpopularniejszy to lecytyna. Jest to naturalnego pochodzenia emulgator, zawarty między innymi w kurzym jajku czy rzepaku. Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Działa kojąco na nasz układ nerwowy oraz obniża poziom cholesterolu. Oczywiście podawana w odpowiedniej formie. Lecytyna dostępna jest pod różnymi postaciami, jedne są gorzej, inne lepiej przyswajalne.

Emulgatory najczęściej spotykamy w nabiale, margarynie, mięsie i pieczywie. Znajdziemy je również między innymi w sosach, kremach, czekoladzie, galaretkach i wielu innych produktach. Typowym przykładem zastosowania emulgatorów jest margaryna. W jej skład wchodzi niemal 40 procent wody. Zastosowanie emulgatorów nadaje margarynie stabilność, charakterystyczną strukturę oraz smak.  Dodanie  (E 472c) zapobiega pojawieniu się warstwy wody na powierzchni margaryny, zaś (E 477) i estrów kwasu mlekowego zapewnia dobrą jakość margaryny stosowanej do wypieku ciast. W przypadku pieczywa najczęściej występującymi są substancje: (E472e), (E481) (E482). Poprawiają one strukturę pieczywa i jego objętość, natomiast (E 471) ułatwia uzyskanie delikatnego miękiszu i przedłuża okres przydatności do spożycia. Emulgatory w produktach mięsnych ułatwiają równomierne rozprowadzenie tłuszczu w całym produkcie. W tych z niską zawartością tłuszczu, są odpowiedzialne za smak, bardzo podobny do ich pełnotłuszczowych odpowiedników.  Wszystkie produkty czekoladowe zawierają 0,5% lecytyny (E 322) lub fosfatydy amonu (E 442). Emulgatory te są dodawane w celu osiągnięcia prawidłowej konsystencji czekolady, co pozwala na tworzenie form tabliczek i batonów. Podczas produkcji lodów emulgatory są dodawane podczas zamrażania dla nadania im łagodnej struktury i zapewnienia, że lody nie będą się gwałtownie rozpuszczać zaraz po ich zaserwowaniu. Poprawiają one również równomierność ich rozmrażania się. Dotyczy to również innych deserów, takich jak sorbety, mrożone napoje mleczne, mrożone musy owocowe, mrożone jogurty, itp.

Emulgatory stosowane obecnie w produkcji żywności są zarówno produktami naturalnymi, jak i substancjami syntetycznymi, które mają strukturę podobną do produktów naturalnych. Te produkowane w sposób sztuczny często mają zły wpływ na zdrowie człowieka. Badania wykazują, iż większość nieuczciwych producentów żywności stosuje właśnie sztuczne emulgatory, ze względu na ich cenę. Robiąc zakupy spożywcze, zwracaj uwagę na produkty zawierające oznaczniki E, które w dużych dawkach zatruwają nasz organizm i zwiększają zachorowalność na różne nowotwory. Negatywne działanie tych składników może objawiać się również zaburzeniem równowagi wodnej w organizmie, powodować nadciśnienie i skłonność do otyłości.

Beata Mironow

Źródło: Europejska Rada Informacji O Żywności  (eufic.org)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ