Ekstrakcja zębów – wszystko co powinniśmy wiedzieć
Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usuwanie, to obecnie bezpieczny zabieg, jednak stosowany jako ostateczne rozwiązanie, gdy wszystkie inne opcje leczenia zostały wyczerpane. Kiedy ząb musi być wyrwany i jakie są tego konsekwencje? Odpowiada lekarz stomatolog Urszula Jarosz.
Stomatologia jest obecnie tak dobrze rozwiniętą dziedziną, że ekstrakcja zębów nie następuje równie często, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Są jednak sytuacje, gdy nie ma innego wyjścia, takie jak nieodwracalne uszkodzenie zęba czy to przez rozległą próchnicę czy uraz lub jego obumarcie i konieczność wstawienia implantu. Wskazaniem do usuwania zębów bywa leczenie ortodontyczne, gdy brakuje miejsca, aby równo ustawić wszystkie zęby w łuku.
– Ekstrakcja zębów oczywiście nadal ma miejsce, zwłaszcza gdy zmuszeni jesteśmy zastąpić zniszczone zęby implantami. Jednak faktem jest, że usuwanie zębów to ostateczność. Jeżeli nie możemy wyleczyć uzębienia za pomocą wszelkich dostępnych metod czyli np. koron, wypełnień czy leczenia kanałowego, oznaczać to będzie, że zęba nie da się już uratować i należy go potocznie mówiąc, wyrwać. Jest to niezbędne, gdyż posiadanie zainfekowanych, chorych zębów, rzutuje negatywnie na całe nasze zdrowie. Bardzo częstym zabiegiem jest ekstrakcja ósemek, jednak tutaj przyczyną głównie jest po prostu brak miejsca na nie w jamie ustnej, a nie zniszczenie zęba – tłumaczy lek. stom. Urszula Jarosz, właścicielka Kliniki Vasovia Dental.
Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja
Jeżeli stomatolog zdecyduje o ekstrakcji, czyli usunięciu zęba z zębodołu, zabieg taki obecnie przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a nawet pod narkozą. Rekonwalescencja zależna jest od rodzaju zabiegu, ilości usuniętych zębów oraz samego organizmu.
- Przed samym zabiegiem warto zjeść dobry posiłek, gdyż po nim, na pewno przez dłuższy czas nie będziemy mogli normalnie jeść. Następnie zęby tradycyjnie należy dobrze wynitkować i wyszczotkować. Nie ma tutaj w zasadzie większych przygotowań. Sam zabieg jest bezbolesny, gdyż przeprowadzany w znieczuleniu. To po nim niestety pacjent przez kilka dni będzie odczuwać dyskomfort. Warto wtedy bardzo dużo pić, zwłaszcza gdy będziemy mniej jeść. Polecam potrawy i napoje o niskiej temperaturze oraz lekkiej konsystencji, to pomoże złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Zimne okłady także przyniosą ulgę. Przy usuwaniu ósemek, warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe. Kilka dni odpoczynku także jest bardzo zalecane – mówi Urszula Jarosz.
- Radzę przed zabiegiem skonsultować z lekarzem go wykonującym, czy konieczna będzie odbudowa kości bądź zadbanie przy pomocy odpowiednich materiałów, aby nie doszło do zaniku kości po usunięciu zęba – dodaje ekspertka.
Co po ekstrakcji?
Same wyrywanie zębów, to nie wszystko. Dla zdrowia ale i wyglądu niezbędne będzie wstawienie implantów.
– W obecnych czasach praktycznie niemożliwe jest pokazywanie się z brakami w uzębieniu. Coś co ponownie było jakąś normą jeszcze kilkanaście lat temu, nie jest teraz powszechnie akceptowane. Piękne zęby są podstawą nie tylko wyglądu ale też zdrowia. Pozostawienie wolnego miejsca po zębie to nie tylko dyskomfort na co dzień. Skutkuje przemieszczaniem się pozostałych zębów i często prowadzi do powstawania próchnicy czy patologicznych kieszeni dziąsłowych w powstałych w wyniku wędrowania zębów niefizjologicznych zakamarkach. Wstawienie implantu w miejsce wyrwanego zęba to najlepsze rozwiązanie, może do tego dojść nawet kilkanaście tygodni po ekstrakcji. Wszystko zależy od szybkości gojenia oraz stanu kości w jamie ustnej. Na czas gojenia wstawić można protezę lub wkleić tymczasowy ząb, co poprawia komfort wizualny, zwłaszcza gdy nasza praca wymaga kontaktu bezpośrednio z drugim człowiekiem. W każdym przypadku konieczna jest indywidualna diagnostyka i to lekarz stomatolog zdecyduje, kiedy implant na stałe będzie mógł być umieszczony w jamie ustnej – dodaje lek. med. Urszula Jarosz z Varsovia Dental.
Urszula Jarosz: lekarz stomatolog, od 10 lat właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech. Studiowała ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii. W klinice zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. W Varsovii Dental zajmuje się też tym, aby pacjenci trafili do odpowiednich specjalistów. Sama klinika oferuje szeroki wachlarz z zakresu stomatologii: chirurgię i implantologię, endodoncję z mikroskopem, stomatologię estetyczną (korony protetyczne, bonding i licówki).