Efektywna nauka języków obcych

Lato to świetny moment na naukę języków obcych! Więcej wolnego czasu i pogodne dnie mogą nas skutecznie zmotywować do samodzielnej pracy. Nasz sukces jest jednak zależny również od metod, które stosujemy. Zobacz jak w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się języka obcego!

languages life4style

Nie wymagaj za dużo

Samodzielna nauka języków obcych może być łatwa i przyjemna. Warto jednak nie stawiać sobie zbyt wysokich oczekiwań. Postaw sobie pewne cele, do których będziesz dochodzić małymi krokami i nie spodziewaj się, że po kilku tygodniach nauki będziesz w stanie dogadać się na każdy temat. Zniechęcenie jest podstawą naszych niepowodzeń. Nauka języka wymaga czasu. Aby dobrze opanować dany język, potrzeba kilku lat. Jednak pierwsze pozytywne rezultaty pracy zobaczysz szybko – zaczniesz wyłapywać samodzielnie znajome słowa, z czasem będziesz w stanie zrozumieć dłuższy tekst lub nagranie. Odpowiednia motywacja i pozytywne nastawienie są kluczem do sukcesu. Ważne jest również to, aby wybrać metodę, która najbardziej nam pasuje.

Skorzystaj z kursów online

Zorganizowane kursy z pewnością ułatwią nam wstęp do nauki języka obcego. Wszystko będziemy mieć podane na tacy. Oczywiście możemy zapisać się na stacjonarny kurs do wybranej szkoły, jednak w tym wypadku musimy liczyć się z większymi kosztami. Zamiast tego możesz skorzystać z kursów prowadzonych online. Wtedy sama wyznaczasz czas, który poświęcasz na naukę, wszystkie lekcje odbywają się na internetowej platformie, a w każdej chwili możesz zajrzeć do już opanowanych działów. Oprócz płatnych kursów online, znajdziesz również mnóstwo darmowych! Polecamy zajrzeć na takie strony jak: Multikurs, SuperMemo, LANGMaster, Busuu.

Zainwestuj w podręczniki

Aby uczyć się języków wcale nie musisz kupować drogich książek. Zerknij na ćwiczenia i repetytoria dostępne np. w Empiku. Całkiem sporą i pomocną książkę do nauki języka obcego kupimy tam już za około 20-40 zł! Poza tym możesz przejrzeć oferty dostępne w internecie i zamówić książki online. Warto również od czasu do czasu kupować specjalne czasopisma do nauki. Zawierają ciekawe treści, napisane przystępnym językiem oraz tłumaczenia trudniejszych wyrazów.

Słuchaj!

To jedna z przyjemniejszych części! Aby dobrze mówić w języku obym, musimy się w niego dobrze wsłuchać. Wtedy nabierzemy naturalnego akcentu i oczywiście zapamiętamy wiele potocznych słów i zdań. Możemy korzystać z edukacyjnych nagrań dostępnych w internecie lub ze specjalnych zestawów lekcji dostępnych za darmo na YouTubie! Wystarczy wyszukać daną frazę, a na pewno otrzymamy sporo przydatnych wyników. Co więcej, warto zacząć oglądać interesujący serial lub filmy, jednak zamiast lektora, postawmy tylko na napisy w naszym ojczystym języku.

Rób ćwiczenia

Nic tak nie wyrobi u nas zdolności językowych jak systematyczne robienie ćwiczeń. Oprócz poznania teorii, musimy ćwiczyć praktykę. Tutaj ponownie okażą się pomocne ćwiczenia i książki, które możemy zakupić stacjonarnie lub online. Świetną metodą jest również przepisywanie poznanych słów lub zdań. Możesz również robić samodzielnie fiszki, czyli małe, kolorowe karteczki, na których będziesz zapisywać przydatne słownictwo. Aby nauczyć się trudnych odmian czasowników, możesz je również przepisywać, nawet po kilka razy! W ten sposób utrwalisz dane zagadnienia. Jeśli spędzasz dużo czasu w autobusie lub pociągu, możesz również ściągnąć darmową aplikację na telefon. Zazwyczaj są kolorowe i zabawne, co na pewno zachęci użytkowników do systematycznego korzystania.

Notuj

Gdy uczysz się języka, warto mieć przy sobie notes, bądź zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie potrzebne słowa i wyrażenia, z którymi spotykasz się w ciągu dnia. Zapisuj słówka gdy czytasz gazetę lub książkę, ale także gdy słuchasz muzyki lub oglądasz filmy. W ten sposób stworzysz również „bazę”, do której zawsze możesz zajrzeć.

Miej kontakt z ludźmi

Nic nie poprawi twoich umiejętności językowych tak dobrze, jak rozmowa w danym języku. Na Facebooku istnieją setki grup, na których ludzie prowadzą ze sobą konwersacje, bądź zwyczajnie pomagają sobie w nauce języka. To samo dzieje się na komunikatorze Skype. Nie musisz się niczego wstydzić i obawiać, ponieważ takie grupy założone są w celu swobodnej nauki. Zacznij powoli i bez stresu. Z czasem buduj dłuższe i bardziej złożone zdania. Możesz również skorzystać z platform typu SkillTrade, na których ludzie z całego świata mogą wymieniać się umiejętnościami, np. nauką języka hiszpańskiego, w zamian za naukę gry na gitarze! Oprócz cennej nauki, możesz znaleźć również ciekawych znajomych.

______________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ