11. Edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie

564338 359182180812291 1267873134 nNajwiększy festiwal fotograficzny w Polsce rusza 16 maja i potrwa przez pełny miesiąc, czyli do 16 czerwca.

Festiwal będzie realizowany pod hasłem „Szykuj się!”, a głównym tematem tegorocznej edycji będzie moda jako zjawisko kulturowe. Organizatorem miesiąca fotografii jest Fundacja Sztuk Wizualnych. Wyrażenie „Szykuj się!” nawiązuje do szerokiego pojęcia mody, ze względu na niezbędne przygotowywanie ubiorów, dodatków i akcesoriów. Jest to pewnego rodzaju rytuał, powtarzalność.

Całość festiwalu to kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Będą miały miejsce w najlepszych salach w Krakowie (m.in. Galeria Sztuki Współczesnej lub Muzeum Narodowe). Oprócz nich, dodatkowo odbędą się liczne warsztaty, dyskusje, wykłady i spotkania. Jak co roku, zaprezentowane zostaną wystawy najlepszej światowej i polskiej fotografii. Na program główny składać się będzie 10 takich wystaw. „Pogranicza mody” to tytuł głównej prezentacji – będzie odnosiła się do krytycznej analizy roli ubioru, wyglądu, stylu i mody we współczesnej kulturze zachodniej. Ponad to, zostanie poruszona tematyka od indywidualnego stylu po narzucanie ogólnie przyjętych wzorców i kanonów.398964 359181884145654 1053698721 n

Wśród wystaw programu głównego znajdzie się też spora wystawa historyczna – będzie to przegląd najwybitniejszych dzieł z tradycyjnego nurtu fotograficznej reprezentacji mody, czyli zbiór najciekawszych prac z kolekcji fotografii mody XX wieku Franza Christiana Gundlacha. W ramach tego projektu przedstawione zostaną pracę takich fotografów jak Richard Avedon, Helmut Newton czy Tim Walker.

Co więcej, w programie głównym będziemy mieli okazję zobaczyć także wystawę twórczości Waltera Pfeiffera – prekursora stylu fotografii mody lat 90., czy nieprezentowane dotąd zdjęcia Corinne Day z prywatnego archiwum.

W ramach festiwalu będzie działała sekcja eksperymentalna. Jej owocem będzie powstanie 200-stronnicowego magazynu „Maj”. Będzie to efekt pracy licznych specjalistów w zakresie mody i redaktorów magazynów kolorowych. W piśmie zawarte będą liczne teksty, ilustracje, eseje oraz sesje zdjęciowe.

Nie zabraknie również atrakcji dla początkujących w branży. Sekcja ShowOFF będzie przeznaczona dla młodych polskich artystów sztuk wizualnych. W ramach tego przedsięwzięcia zaprezentowane zostanie 10 najlepszych wystaw.

Na wszystkich uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji, zatem 16 maja zapraszamy do Krakowa!

 

Joanna Łuszczykiewicz, fot. www.facebook.com/photomonth

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

602 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
“No Time to Die”: oto tytuł nowego Bonda

Twórcy najnowszej odsłony filmu o przygodach Jamesa Bonda ujawnili oficjalny tytuł 25. filmu o agencie...