world-trade-center

Dziś 18. rocznica zamachu na World Trade Center

Dziś mija 18 lat od zamachu na World Trade Center. Mówi się, że to tragedia, która zmieniła cały świat, dlatego co roku w dniu rocznicy wybuchu WTC świat staje na moment, by wspomnieć tych, którzy tragicznie zginęli.

Tragiczne chwile miały miejsce 11 września 2001 roku. To właśnie wtedy przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida zaatakowali World Trade Center i budynek Pentagonu. Seria 4 zamachów, z których jeden ostatecznie nie powiódł się, doprowadziła do śmierci łącznie 2996 osób.

Przebieg tragedii

Al-Ka’ida uprowadziła 4 samoloty pasażerskie, którymi później dokonała makabrycznego zamachu. Ustalono, że sprawcami było 19 porywaczy. Po uderzeniach w bliźniacze wieże WTC w Nowym Jorku rozległ się ogromny pożar. Ewakuacja nie była możliwa. Ludzie uwięzieni w budynku zaczęli skakać z okien. Cały świat z niedowierzaniem śledził relacje w mediach.

Władze Stanów Zjednoczonych reagowały bardzo szybko. Zamknięto przestrzeń powietrzną nad krajem. Rozpoczęto ewakuację budynków publicznych. Przeprowadzono także ewakuację prezydenckiej rodziny. W akcję ratunkową były zaangażowane wszystkie służby, których wielu przedstawicieli również straciło życie.

Zmiana polityki USA

11 września to nie tylko dzień ogromnej tragedii. To dzień, który zmienił politykę USA. Tę datę uznaje się za początek wojny z terroryzmem. Wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa, uchwalono ustawy antyterrorystyczne. Ataki Stanów na Afganistan i Irak przybrały na sile. Inwazje doprowadziły do rozproszenia się przywódców jednej z największych organizacji terrorystycznych w historii – Al-Ka’idy. W 2011 roku w wyniku amerykańskiej tajnej operacji zabito Usama ibn Ladina – współzałożyciela i przywódcę organizacji.

Refleksje po ataku

„11 września 2001 Ameryka została zaatakowana przez terrorystów. Ten dzień na zawsze zmienił nasz naród. Nigdy nie zapomnimy tych, którzy odeszli. Niech Bóg ma w swojej opiece ich rodziny, a także tych którzy pierwsi pojawili się w miejscach ataków i ocalili życie tak wielu” – napisała na swoim Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Po 18 latach ogrom tragedii wciąż przytłacza. Poruszeni Amerykanie co roku oddają hołd zmarłym w zamachach. Co roku, w tym przygnębiającym dniu organizowane są uroczystości upamiętniające dla rodzin i ocalałych z tragedii. Ten dzień to coś więcej niż symboliczna minuta ciszy. To refleksja nad niszczycielską i zbrodniczą działalnością człowieka.

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ