10-latka zmieniła płeć. W Norwegii jest to możliwe

Urodziła się jako chłopiec, ale dziś wygląda już jak każda norweska dziewczynka. Nie tęskni za Adrianem, którym była i na zawsze chce pozostać dziewczynką. Norwegią tę dziewczynkę w niej dostrzegła, w Polsce dzieci takie jak Anna nie mają szans na zmianę płci.

dziesieciolatka zmienila plecChoć osoby transseksualne mieszkają również w Polsce, u nas temat ten wciąż traktowany jest jak tabu, a osoby, które pragną zmienić płeć nadal wywołują sensację.

W Norwegii od kilku miesięcy działa nowe prawo, według którego już 6-letnie dzieci mogą decydować o tym, jakiej są płci. Do tej zmiany, potrzeba jest oczywiście zgoda rodziców, jednak jako otwarte społeczeństwo, Norwegowie myślą przede wszystkim o szczęściu swoich dzieci, a nie o tym, co jest „normalne”.

– Wielu ludzi zastanawiało się, czy to konieczne, ale kiedy się im to wyjaśni, większość Norwegów mówi: tak, właśnie tak powinno być. Kilka osób opowiedziało swoje historie. Mieliśmy na ten temat serial telewizyjny. Słyszeliśmy historie dzieci – to otworzyło umysły społeczeństwa na te kwestie i umożliwiło podjęcie tego ważnego kroku – mówi Minister zdrowia Norwegii Bent Hoie .

Norweska zmiana płci nie oznacza jednak niebezpiecznej operacji. W świetle nowych przepisów do zmiany płci nie potrzebna jest ani terapia hormonalna, ani interwencja chirurga. Dzieci mają prawo przyjmować leki hormonalne, ale operacji mogą poddać się dopiero po osiągnięciu pełnoletności.

W Norwegii płeć zmieniło oficjalnie już dziewięcioro dzieci. Wśród nich jest też 10-letnia Anna, która do niedawna była Adrianem.

– Nie tęsknię za Adrianem. Już zawsze chcę być Anną. Było mi smutno. Czasami nie chciałam chodzić do szkoły. Ale teraz jestem szczęśliwa, bo nikt mnie już o to nie pyta, czy jestem dziewczynką, czy chłopcem – opowiada Anna, która w końcu może być sobą.

– W tych przepisach ważne jest to, że uznają płeć za element tożsamości. To człowiek ma prawo określić, do której płci chce się zaliczać To ogromny krok naprzód. Poprzednie przepisy były straszne – mówi Eirik Aimar Engebretsen, prawnik norweskiej organizacji na rzecz równości płciowej.

Okazuje się, że nawet formalna zmiana płci i akceptacja społeczeństwa mogą sprawić, że osoby transseksualne przestają czuć się dyskryminowane i w końcu mogą żyć, tak jak chcą.

__________                                                  

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ