Drukarka 3D, która maluje portrety niczym Rembrandt? To możliwe!

Nowe technologie już nie raz udowodniły, że ich rozwój praktycznie nie ma granic i nie wiemy czego tak naprawdę możemy się spodziewać. Powstanie drukarki 3D już zmieniło świat, w którym żyjemy. Teraz naukowcy wynaleźli drukarkę, która dzięki specjalnie opracowanym algorytmom potrafi malować obrazy niczym holenderski mistrze Rembrandt!

{youtube}IuygOYZ1Ngo|600|450|0{/youtube}

Nadal wiele z nas nie może uwierzyć jakie przedmioty jest w stanie stworzyć drukarka 3D. To nie tylko kolorowe gadżety i dekoracyjne rzeźby, ale również pomoce medyczne, implanty, skomplikowane narzędzie i inne, które są w stanie znacznie ułatwić nasze życie. Naukowcy postanowili pójść kolejny krok dalej i stworzyć drukarkę, która pozwoli nam cieszyć się sztuką w stylu jednego z największych mistrzów malarstwa Rembrandta van Rijna.

347 lat po śmierci tego barokowego artysty, w Amsterdamie zaprezentowano portret, który wygląda jakby dopiero co wyszedł spod jego ręki! To wszystko było możliwe dzięki projektowi „The Next Rembrandt”, w którym badacze we współpracy z firmami Microsoft i ING, przez dwa lata tworzyli specjalną drukarkę, która wykona to trudne zadanie.

Rembrandt bardzo często malował realistyczne porterty. Drukarka miała zatem za zadanie stworzyć portret około 30-40 letniego mężczyzny z zarostem na twarzy i kapeluszem na głowie. Aby tego dokonać, powołano zespół historyków sztuki, informatyków, chemików, inżynierów i analityków danych. Tak właśnie powstał „nowy obraz Rembrandta”.

Styl holenderskiego mistrza był odwzorowany na podstawie dogłębnej analizy 346 jego dzieł o wysokiej rozdzielczości. Specjaliści z firmy Microsoft obliczyli specjalny algorytm, który obliczał podobieństwa w poszczególnych obrazach. Następnie algorytm został wdrożony do specjalnego programu komputerowego, który sterował drukarką.

Drukarka pracowała na podstawie danych, które przeanalizowały technikę nakładania farby, mieszanie barw, rozmieszczenie detali oraz cechy charaktersytyczne dla prac Holendra. Analiza ponad 60 punktów na twarzach postaci również pozwoliła na wytworzenie typowego dla jego dzieł kształtu twarzy. Dzięki temu opracowany został styl, w którym Rembrandt namalowałby swojego kolejne dzieło.

Podczas swojej pracy, drukarka 3D nałożyła aż 13 warts farb utwardzonych światłem ultrafioletowym. Podsumowując, płótno składa się z 186 tysięcy drobnych fragmentów „skopiowanych” z oryginalnych dzieł Rembrandta, a sam obraz posiada 148 milionów pikseli.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ