Donald Trump ogłosi w Warszawie zniesienie wiz do USA?

Z amerykańskich źródeł dyplomatycznych wynika, że Donald Trump podczas pobytu w Warszawie ma w planach ogłosić nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA.

„To będzie historyczna chwila. Od tego momentu po kilku miesiącach formalności w Kongresie, wizy dla Polaków powinny zostać zniesione.”

Prezydenta do Polski, ma przybyć 31 sierpnia, jego wizyta ma potrwać do 2 września. Wtedy właśnie Donald Trump zamierza ogłosić historyczną decyzję:
„W zależności od precyzyjnych danych na 1 września, Donald Trump albo potwierdzi zamiar nominacji, albo zadeklaruje wprost, że nominuję Polskę do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA, czyli programu Visa Waiver.”

Chodzi o zejście poniżej wymaganego progu 3 procent odmów w przypadku wydawania wniosków wizowych do USA. Póki co napływają ostateczne dane. Jednak prawdopodobnie sprawa zniesienia wiz ma być „czystą formalnością”. Ma ona zająć kongresowi kilka miesięcy, przeznaczonych na procedury. W procesie przygotowawczym, ostatnie dokumentu między naszymi państwami, zostały podpisane 17 sierpnia .

Od spraw, ważących się do ostatniej chwili przed wylotem, będzie zależeć forma komunikatu od amerykańskiego prezydenta. Jest to istotny punkt w kampanii prezydenckiej 2020 roku. Donald Trump amerykańskiej Polonii obiecał regulacje wizowych kwestii. 


„Bez względu na to, jakie będą dane na początku miesiąca i jak przedstawi jest Trump, do 30 września mamy czas na sprostanie kryteriom Visa Waiver. Jestem przekonany, że do tego czasu to się uda. To będzie historyczny moment w naszych relacjach.”


Póki co, informacje mają charakter nieoficjalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ