Dobra dieta na mrozy
Kiedy na dworze jest bardzo zimno, często nie mamy ochoty wychodzić z domu i najchętniej zakopalibyśmy się pod kołdrą na wiele godzin. Jak się odżywiać podczas mrozu, abyśmy byli pełni energii i z łatwością sprostali codziennym obowiązkom?
Regularność to podstawa
W chłodne dni organizm potrzebuje większej dawki kalorycznej. Jeśli nie dostarczamy pożywienie na czas, to nasz organizm jest osłabiony, więc nie możemy efektywnie działać. Stan chwiejności odżywczej i energetycznej również często jest przyczyną nadwagi.
Wartościowe posiłki
Szczególnie ważny jest pierwszy posiłek, który dostarcza energii na wiele godzin. Zimne produkty dodatkowo wyziębiają ciało, dlatego przygotuj ciepłe śniadanie, które powinno zawierać węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, makaron albo kaszę), wartościowe białko (np. jajko, nabiał czy wędlinę), a także warzywa oraz owoce. Na obiad doskonale sprawdzą się tłuste ryby, mięsa drobiowe, a także produkty strączkowe bogate w białko. W tym okresie warto też kupować mrożonki, które zapewnią codzienną porcję witamin. Wieczorem zaleca się jedzenie lekkostrawnych posiłków, aby uniknąć problemów z układem pokarmowym, a także odkładania się tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich m.in. produkty białkowe, risotta, omlety z warzywami albo duszone, gotowane mięsa.
Wzmacniaj odporność
Mroźne powietrze zabija wiele bakterii, które negatywnie wpływają na organizmy, ale łatwo wtedy o przemarznięcie, które osłabia system immunologiczny. Bardzo dobrym wsparciem jest spożywanie żywności, która zawiera dużo witaminy C. Znajduje się ona nie tylko w powszechnie znanych z bogactwa w kwas askorbinowy cytrusach, ale przede wszystkim w aceroli, czerwonych porzeczkach, owocach dzikiej róży, papryce natce pietruszki, kiszonej kapuście, brukselce, a nawet koperku.
Odrobina przyjemności
Mroźne dni nie są dobrym czasem na intensywne odchudzanie, gdyż wtedy organizm ma większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego możesz sobie pozwolić na słodkości, np. kawałek gorzkiej czekolady, łyżkę miodu, ciasteczka owsiane lub batonik z ziarnami, a także suszone owoce. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest umiar.
Przemarzłaś?
Po przyjściu do domu wypij rozgrzewający napój. Najlepiej sprawdzają się przyprawy korzenne, zioła i alkohol (który absolutnie nie może być pity na mrozie, ponieważ jeszcze bardziej wychładza organizm). My polecamy herbaty z dodatkiem imbiru, goździków, szafranu lub kardamonu. Jeśli zarazem masz ochotę na deser, to możesz przygotować gorącą czekoladę z cynamonem i chili. Taki napój nie tylko Cię rozgrzeje, ale również poprawi humor. Do potraw wiele osób dodaje również rozgrzewającą kolendrę, która nadaje się do podkreślenia smaku ryb, mięs, sałatek, a także ciast.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.