Dlaczego odczuwamy bu00f3l brzucha

Dlaczego odczuwamy ból brzucha?

Ból brzucha to jeden z głównych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Jest to powszechnie występujący objaw, który może pojawiać się doraźnie, ale może również mieć charakter przewlekły oraz wynikać w wielu schorzeń (również nie związanych z działaniem układu pokarmowego).

 skurcz-brzucha

Specyfika bólu brzucha

Bolesne skurcze brzucha mogą pojawić się nagle i niestety są często trudne do zdiagnozowania w kontekście przyczyn. Oczywiście możemy łatwo skojarzyć bóle brzucha z przyczynami, takimi jak przejedzenie, ciężkostrawna dieta. Ale zdarzają się także dolegliwości nie poprzedzone obfitą ucztą czy błędami dietetycznymi. Poza tym nie zawsze ból brzucha wynika z typowo somatycznych problemów. Nie od dziś wiadomo, że na objawy ze strony układu pokarmowego, w obrębie jamy brzusznej, wpływają także stres, napięcie nerwowe, stany lękowe, czyli bodźce psychiczne. Dlatego poza skutecznym środkiem rozkurczowym stosowanym doraźnie (np. buscopan) warto skonsultować bóle brzucha, szczególnie jeśli trwają dłużej, mają charakter przewlekły, nie mijają po dostępnych środkach.

Przyczyny bólu brzucha mogą być bardzo różne. Uskarżamy się na dolegliwości w przebiegu chorób takich jak grypa jelitowa, przy zatruciu pokarmowym. Ale jest to również objaw tak poważnych schorzeń jak zapalenie wątroby, trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita, kamica nerkowa, refluks czy nowotwory np. żołądka, trzustki itp. Omówienie najczęściej występujących bólów brzucha i ich przyczyn, a także metody uśmierzania bólu znajdziemy na stronie http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html.

Ból brzucha ze względu na przyczynę

W przypadku kobiet powszechnie występującym problemem jest ból menstruacyjny. Większość kobiet w mniejszym lub większym stopniu odczuwa pewne dolegliwości w czasie menstruacji. Niemniej jednak u niektórych jest to zwykły dyskomfort, a u innych silny ból, który ogranicza zwykłą, codzienną aktywność. W czasie miesiączki mięśnie macicy ulegają skurczom, jeśli są one silne mogą promieniować na sąsiadujące narządy. Stąd też towarzyszący menstruacji ból, nudności, biegunka lub zaparcia.

Kolka wątrobowa to kolejny powszechnie występujący ból brzucha, przyczyn upatruje się w stanie zapalnym albo kamicy pęcherzyka żółciowego. W tym przypadku ciężka, tłusta dieta jest bezpośrednim czynnikiem wywołującym skurcze pęcherzyka i w efekcie silny ból. Z kolei kolka nerkowa, odczuwana jako silny ból w okolicy lędźwiowej i z przodu w okolicach spojenia łonowego, wynika z przemieszczania się kamieni nerkowych. Na uśmierzenie intensywnego bólu stosuje się leki rozkurczowe (np. Buscopan).

Bardzo często w przypadku skurczów brzucha mówi się o niestrawności (dyspepsji). Przewlekły charakter tego bólu może świadczyć o nieprawidłowej diecie ale także o zaburzeniach pracy układu pokarmowego, problemach nietolerancją czy alergią pokarmową. Dyspepsja charakteryzuje się m.in.

  • poposiłkowym uczuciem pełności w nadbrzuszu,
  • odbijaniem,
  • nudnościami i wymiotami,
  • uczuciem wczesnej sytości,
  • brakiem łaknienia,
  • zgagą.

Wielkim wyzwaniem dla medycyny jest zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome). Pojawia się wówczas szerokie spektrum objawów związanych z jamą brzuszną, takich jak:

  • skurcze brzucha,
  • uczucie pełności,
  • wzdęcia,
  • zaburzenia oddawania stolca, zaparcia na przemian z biegunką.

Jednocześnie nie ma tu ewidentnych fizycznych przyczyn, choć wiele mówi się oczywiście o znaczeniu diety oraz stresu, jako czynników wywołujących IBS.

W przypadku dokuczliwego bólu brzucha, który utrudnia normalne funkcjonowanie, zaleca się przyjmowanie skutecznego leku rozkurczowego, ponieważ działa on w sposób ukierunkowany na przyczynę – skurcz mięśni. Zalecanym i sprawdzonym środkiem jest np. Buscopan oparty na działaniu butylobromku bioscyny. Przy czym pamiętamy o tym, że w ten sposób pomagamy sobie doraźnie. Na dłuższą metę, przy utrzymujących się dolegliwościach niezbędna jest konsultacja lekarska. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ