Dieta śródziemnomorska
Modne jest utrzymywanie zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób przywiązuje większą wagę do tego, co je. W ostatnim czasie między innymi sporo słyszy się właśnie o diecie śródziemnomorskiej. Mówi się, że należy do jednej z trzech najzdrowszych na całym świecie. Badania potwierdziły, że ludzie, którzy ściśle przestrzegają zaleceń diety śródziemnomorskiej żyją dłużej, niż inni Europejczycy. Dieta polecana jest szczególnie osobom ze skłonnością do nadciśnienia i z podwyższonym poziomem cholesterolu. Ma także zbawienny wpływ na nasz układ krwionośny i serce.
Jest to bardziej zdrowy sposób odżywiania się, niż dieta odchudzająca. Jednak pozwala na zrzucenie 3-5 kg w ciągu miesiąca. Nie jest to szczegółowo opracowany plan, co i kiedy mamy jeść –bardziej zbiór zasad, według których możemy sporządzić sobie zdrowe menu. Popularna jest szczególnie w południowej Francji, we Włoszech i Hiszpanii. Wpływ na to ma tamtejszy klimat: ciepły i wilgotny. Dieta śródziemnomorska bazuje głównie na dużej ilości warzyw i owoców. Ważne miejsca zajmują w niej także ryby i owoce morza. Ograniczane natomiast jest spożywanie mięsa i innych białek zwierzęcych. Na ich miejsca wchodzą produkty pochodzenia roślinnego, zbożowe.
Do głównych zasad diety należy unikanie smażenia posiłków, kilka razy w tej samej oliwie. Picie dużych ilości wody mineralnej niegazowanej. Sporadyczne spożywanie chudych wędlin drobiowych, pełnotłustego mleka i tłustych serów.
Należy jeść:
Owoce i warzywa, ponieważ zawierają błonnik – usprawniający trawienie i przemianę materii, witaminy i dużo wody.
Rośliny strączkowe, ryż, makaron są: źródłem białka, błonnika i soli mineralnych. Jednak ze względu na wysoką kaloryczność, nie należy jeść ich zbyt często i zawsze spożywać z dodatkiem warzyw.
Wino wytrawne – z umiarem: jedna, dwie lampki; patrz artykuł: „Wino napojem dietetycznym?”https://life4style.pl/life4style/zdrowie-i-uroda/153-abc-zdrowego-od%C5%BCywania/6653-wino-napojem-dietetycznym.html
Przykładowy jadłospis dla odchudzających się:
I śniadanie:
2 kromki chleba żytniego razowego cienko posmarowanego margaryną
2 plasterki szynki z indyka
100 g sałatki z ogórka i szczypiorku
II śniadanie:
banan
175 g jogurtu naturalnego
Obiad:
talerz zupy pieczarkowej gotowanej na włoszczyźnie z odrobiną oliwy z oliwek
100 g łososia pieczonego w folii
3 łyżki gotowanych ziemniaków
100 g sałaty doprawionej oliwą z oliwek i sokiem z cytryny
Podwieczorek:
Gruszka, ewentualnie jogurt owocowy czy szklanka owoców sezonowych
Kolacja:
250 g sałatki z tuńczyka, papryki, kukurydzy i groszku z puszki
pół grahamki
Kamila Syga