Depresja – choroba XXI wieku

W Polsce coraz więcej ludzi boryka się z depresją. Szacuje się, że w naszym kraju cierpi na nią ponad półtora miliona osób. Jest czwartym największym problemem zdrowotnym na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku depresja wraz z chorobą niedokrwienną serca będą głównymi przyczynami ludzkiej niepełnosprawności.

Źródło: www.medscape.com

Co to jest depresja?

To stan długotrwałego znacznego obniżenia nastroju. Należy pamiętać, że depresja nie jest chwilowym pogorszeniem humoru, apatią spowodowaną niespodziewanym rozstaniem, niepowodzeniami w pracy czy nawet śmiercią kogoś bliskiego. Jednakże jeśli smutek i rozpacz nie przechodzą po dwóch tygodniach oraz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to należy skonsultować się z lekarzem, który fachowo oceni, czy potrzebujemy terapii.

Jakie są przyczyny depresji?

Na to pytanie do tej pory nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że powodują ją niedobory neuroprzekaźników występujących w mózgu. Szczególnie istotne są braki serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Zdaniem wielu lekarzy skłonność do depresji jest dziedziczna, ale również duży wpływ mają czynniki środowiskowe. Cierpią na nią osoby dorosłe, a także coraz więcej nastolatków i dzieci.

Jak objawia się depresja?

Do głównych objawów należy długotrwałe obniżenie nastroju, utrata zainteresowania czynnościami czy rzeczami, które do tej pory sprawiały danej osobie radość oraz szybsze męczenie się. Należy też zwrócić uwagę na pojawiające się myśli samobójcze, kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, zmiany psychoruchowe oraz te dotyczące łaknienia, a także zaburzenia snu. Również symptomem choroby jest negatywna ocena swojej osoby, brak wiary we własne możliwości, a także pojawiające się nieuzasadnione poczucie winy. Ludzie, którzy nie są pozytywnie nastawienie do życia, częściej zapadają na depresję.

Gdzie szukać pomocy?

Należy zgłosić się do poradni psychiatrycznej. Lekarz podczas wywiadu z pacjentem zdecyduje o kolejnych działaniach. Najczęściej są to regularne wizyty w gabinecie, podczas których monitoruje się postępy pacjenta w terapii. Gdy choroba jest nasilona, chorego kieruje się na leczenie szpitalne.

Znane osoby przeciwko chorobie

Od października trwa kampania medialna „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ten problem zdrowotny oraz przełamywanie związanych z nim stereotypów. Ambasadorami akcji są znane osoby: Andrzej Bober, Tomasz Jastrun, Joanna Racewicz, Kamil Sipowicz oraz Piotr Zelt. Oni również doświadczyli tej choroby. Kampanię wspierają również m.in. Ewa Błaszczyk, Jarosław Gugała i Maciej Orłoś. W dzisiejszych czasach wiele osób boi się przyznać przed rodziną, znajomymi, że cierpi na depresję. Gwiazdy opowiadają o swojej walce o lepsze funkcjonowanie, a także przekonują, że nie należy wstydzić się tej dolegliwości, gdyż może przytrafić się każdemu, a odpowiednie leczenie zdecydowanie poprawi komfort życia. Brak działań spowoduje pogłębienie choroby, która ostatecznie może doprowadzić do śmierci.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ