Siostra Tomasza Mackiewicza napisała list do Elisabeth Revol

Czy Tomasz Mackiewicz mógł przeżyć na Nanga Parbat? Lekarz himalaistów nie ma wątpliwości

Czy Tomasz Mackiewicz miał szanse na przeżycie? Lekarz himalaistów, Adam Domanasiewicz, na podstawie ostatnich zdjęć mężczyzny oraz relacji Elisabeth Revol, ocenił stan zdrowia Polaka. Specjalista jest zdania, że Tomasz Mackiewicz nie przeżył pierwszej nocy. Co jeszcze powiedział?

Czy Tomasz Mackiewicz mógł przeżyć na Nanga Parbat? Lekarz himalaistów nie ma wątpliwości

25 stycznia Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat. Francuzka na szczycie góry zobaczyła, że Polak jest w coraz gorszym stanie. Para „rzuciła się” do zejścia, jednak himalaista coraz gorzej się czuł. Revol powiedziała, że miał odmrożone ręce, nogi i twarz. Prawdopodobnie doszło do obrzęku mózgu, a może nawet płuc, gdyż leciała mu z ust krwawa wydzielina. Ratownicy skupili się na ratowaniu tej osoby, która miała większe szanse na przeżycie – była to Francuzka.

Adam Domanasiewicz, lekarz polskich himalaistów oraz transplantolog, który sam wspinał się na wysokie góry, nie ma wątpliwości. Mężczyzna uważa, że Mackiewicz był w tak złym stanie, że prawdopodobnie nie przeżył pierwszej nocy.

„Jak patrzę na te zdjęcia, to widzę człowieka w stadium choroby wysokościowej. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że marzeniem byłyby możliwości udzielenia mu pomocy, ale najprawdopodobniej on nie przeżył pierwszej nocy, kiedy został sam. Nawet gdyby zostali we dwójkę, obydwoje by tak skończyli. (…) Ten człowiek był na kompletnym zerze. Kontynuacja jakiegokolwiek wysiłku, nawet w dół, nie była już możliwa” – powiedział Adam Domanasiewicz w rozmowie z TVN 24.

Umarł bez cierpienia?

Natomiast francuski lekarz, Frederick Champly, który opiekuje się Elisabeth Revol uważa, że Tomasz Mackiewicz zmarł bez cierpienia, we śnie. 

„Umarł w ciągu kilku godzin, bez cierpienia. Po prostu zasnął Tomek od kilku dni był chory, uskarżał się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które – podobnie jak wszelkie inne, nawet najbardziej błahe, problemy zdrowotne – mogą ujemnie wpłynąć na zdolności aklimatyzacyjne organizmu” – czytamy na portalu wspinanie.pl.

—————————————————————————————————–

Źródło zdjęć: www.facebook.com/Tomek Czapkins Mackiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ