Czy da się wyleczyć Hashimoto? [KSIĄŻKA]

Dlaczego osoby z chorobą Hashimoto nie powinny pić zielonej herbaty, czy konieczne jest wyeliminowanie z diety laktozy i glutenu, czy osoby z chorobą Hashimoto mogą zachorować na raka tarczycy? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań możemy znaleźć w książce „Hashimoto. Niedoczynność tarczycy. Prawdy i mity” znanej endokrynolog Magdaleny Jagiełło.

„Hashimoto. Niedoczynność tarczycy. Prawdy i mity” to – jak podkreśla autorka – podręcznik napisany dla pacjentów przez endokrynologa, który ma być „jasną ścieżką wśród meandrów niepewnych, niesprawdzonych lub niepotwierdzonych medycznie informacji”.

Endokrynolog a zarazem autorka bloga medycznego rozprawia się z licznymi przekłamaniami dotyczącymi Hashimoto, jakie można znaleźć w sieci, a także udziela odpowiedzi na szereg nurtujących pytań dotyczących choroby.

Dowiadujemy się m.in. czy osoby dotknięte chorobą powinny całkowicie wyeliminować z diety laktozę i gluten, czy Hashimoto ma wpływ na płodność, czy osoba z chorobą Hashimoto może mieć raka tarczycy, a także dlaczego osoby z chorobą Hashimoto powinny ograniczyć picie zielonej herbaty.

Nie ma ratunku?

Pada również odpowiedź na pytanie najważniejsze: czy Hasmhimoto da się wyleczyć? Autorka nie pozostawia niestety złudzeń.

Nie, niestety się nie da. Tak jak chociażby bielactwo, które również jest schorzeniem z autoagresji – przypadłość tę mamy na zawsze. Gdy już wystąpi, to dokucza nam całe życie. Czyli co, nie ma ratunku? Spokojnie jest, ale nie polega na ostatecznym wyleczeniu, lecz na skutecznej regulacji schorzenia. W leczeniu choroby Hashimoto chodzi o to, by opanować jej rozwój, kontrolować objawy, nie dopuścić do poważniejszych następstw, sprawić, by pacjent nie czuł się właśnie jak „chory”, ale normalnie funkcjonował, uprawiał ulubione sporty, miał dzieci, hobby, satysfakcję z pracy itd. – pisze Jagiełło.

Endokrynolog przestrzega przed osobami, które proponują cudowne diety, bądź medytacje dzięki którym możliwe jest wyleczenie sie z Hashimoto.

Nie wierzcie! W świetle dotychczasowych badań, osiągnięć medycyny i najaktualniejszej wiedzy medycznej tej choroby wyleczyć się nie da. Być może ktoś kiedyś znajdzie jakąś metodę, tak jak stosuje się na przykład przeszczepianie wysp trzustkowych u chorych na cukrzycę typu pierwszego (również choroba autoimmunologiczna). Niestety i w tym przypadku leczenie nie jest doskonałe, ponieważ efekt przeszczepu nie utrzymuje się wiecznie i z czasem wygada. Aktualnie zespół polskich naukowców próbuje stworzyć sztuczną trzustkę, oby im się udało. Może kiedyś będą produkować sztuczne tarczyce, kto wie? – dodaje autorka.

Teoretycznie możliwa jest reemisja w chorobie, ale z przywołanych przez Jagiełło dotychczas przeprowadzonych badan wynika, że nie ma no to jednoznacznych dowodów.

 

Magdalena Jagiełło – „Hashimoto. Niedoczynność tarczycy. Prawdy i mity”

Wydawnictwo Glandula

 

Fot. www.doktormagda.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ