Cześć, jestem Fontanna!

dzieci zdaFantazja rodziców w wymyślaniu imion dla dziecka nie zna granic. Czym się kierują? Czasami ciężko dojść w tej kwestii do racjonalnych wniosków. Imiona takie jak Fontanna czy Żyraf – no cóż, poczucie humoru rodziców godne podziwu! Polskie urzędy stanu cywilnego korzystają z wykazu imion stworzonych przez Radę Języka Polskiego – jeżeli masz pomysł na oryginalne imię, warto skontaktować się z przedstawicielem Rady i skonsultować swój pomysł – pamiętaj, że najważniejsze w tym wszystkim jest Twoje dziecko i jego przyszłość.

Rada Języka Polskiego ponadto przygotowała listę imion, których nie powinno się nadawać dzieciom, najciekawsze z nich to: Pacyfik i Tupak. Ktoś musiał próbować tak nazwać dziecko, skoro imiona zostały wpisane na listę – językoznawcy sami by tego nie wymyślili, choć kreatywności im nie brakuje. Oto lista najdziwniejszych imion nadanych dzieciom w Polsce od 2004 roku:

Inspiracje w kulturze i sztuce

Noe – szczyt dewocji czy głęboka religijność i moc imienia?

Morfeusz – upragniony, wyśniony syn, czy przyszły odkrywca Matrixa?

Jurand – imię Sienkiewiczowskiego bohater ma być zaklęciem dodającym synowi odwagi w potyczkach słownych z kolegami ze szkoły podstawowej?

Guantanamera – dosłownie “biała chłopka guantanamska”, rodzice tej dziewczynki słuchając chwytliwej pioseneczki wpadli na niekoniecznie dojrzały pomysł.

Calineczka – brzmi słodko, ale lekkomyślni rodzice chyba, nie pomyśleli o tym, że ich dziecko kiedyś dorośnie – czy wtedy z Calineczki będzie Celina?

Kordian – Słowacki bez wątpienia „wielkim poetą był” – rodzice chłopczyka też próbowali swoich sił?

Chloe – “zielony pęd”, “młode dziewczę”, przydomek bogini Demeter, sielankowa konwencja, wszystko się zgadza – ale ci nieroztropni rodzice raczej nie wzięli pod uwagę komercyjnego wydźwięku słowa…

Thorgal – komiksowa konwencja, sprawdza się? Nie w każdej sytuacji.

Napoleon – wielki człowiek, postać niezapomniana – I tu pojawia się problem – dla wielu to imię zarezerwowane tylko dla jednego człowieka w historii.

Barabasz – kwestie religijne zawsze budzą kontrowersje. Może w ateizującym się społeczeństwie przestaną?

Elvis – znowu próba zaklinania rzeczywistości?

Czego to ludzie nie wymyślą?

Przykładowe imiona dla dziewczynek, które w jakiś tajemniczy sposób zostały nadane w naszym kraju: Fontanna, Amnezja, Jarzyna, Niunia, Mrówka. Wśród imion męskich śmiech i litość budą: Belzebub, , Żyraf, Myszon. Co bardziej zaskakującego może przynieść rok 2014? Były próby przeforsowania takich imion, jak: Milka, Tymjan, Truskawka, Kermit, Hosanna, Loki, Opieniek, Sati, Mortycja – tym kreatywnym rodzicom się nie udało.

Przy wyborze imienia dla dziecka należy wziąć pod uwagę przepisy obowiązujące w naszym kraju, dotyczące imion dla osób narodowości polskiej i mających obywatelstwo polskie:

– imię musi wskazywać na płeć nosiciela;

– powinno składać się z liter obecnych we współczesnym polskim alfabecie;

– jeżeli imiona mają obce pochodzenie, muszą być przyswojone przez polszczyznę;

– imiona nie mogą być formami zdrobniałymi,

– nie mogą być tożsame z nazwami geograficznymi ani nazwami pospolitymi,

– nie powinny narażać osób, które je noszą, na śmieszność.

Rząd przygotowuje zmiany, które mają złagodzić prawo i umożliwić nadawanie dzieciom zdrobniałych form imion oraz takich, które nie wskazują na płeć.

Roksana Lęga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ