Coraz większa liczna osób dojeżdżających do pracy w Warszawie

Najwięcej jest ich ze Śląska oraz Łodzi.


Jak się okazuje – coraz większa liczna osób dojeżdża do pracy w Warszawie. Z ostatnich badań wynika, że jeśli chodzi o województwo mazowieckie – do pracy, poza gminę miejsca zamieszkania, dojeżdża aż 376 tysięcy pracowników najemnych – stanowi to 11,5% ogółu ludzi, którzy dojeżdżają w całym kraju. Przyjeżdżających jest tu znacznie więcej, niż tych wyjeżdżających. Iloraz przepływów, związanych z zatrudnieniem to 4,35 – jest on najwyższy w Polsce.
Informacja o dojeżdżaniu do pracy to wynik badania, które było oparte na administracyjnych źródłach danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W liczbie osób, które dojeżdżają do pracy zostały uwzględnione między innymi przepływy między gminami danego województwa oraz innych województw.
W województwioe mazowieckim, zresztą podobnie jak w większości innych województw, wśród dojeżdżających do pracy, przeważają osoby, które mieszkają na wiejskich terenach. Ich udział to 54,5%. Wiejscy mieszkańcy są bardziej mobilni, jeśli chodzi o dojazd wewnątrzwojewódzki (55,4%). Natomiast jeśli chodzi o dojeżdżanie do pracy poza województwo, tutaj niewielką przewagę mają mieszkańcy miast (54,3% wobec 45,7%). „Z perspektywy miejsca pracy dla większości zatrudnionych cel dojazdu stanowiły miasta. Odsetek Mazowszan dojeżdżających do pracy w miastach wyniósł 76,7% i był jednym z trzech najwyższych w kraju (przy średniej na poziomie 74,9%), a więc konsekwentnie odsetek dojeżdżających do pracy na obszary wiejskie należał do najniższych (23,3% wobec 25,1% średniej w całym kraju)”.
Ostatnie statystyki pokazują, że w województwie mazowieckim do pracy, przyjeżdża 142,5 tysięcy pracowników najemnych, pochodzących z innych województw. „Pracownicy najemni, to osoby, których źródłem przychodu są wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego, z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy. Pod względem liczby przyjeżdżających, mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w kraju, przyciągając 31,6% ogólnej liczby wyjeżdżających do pracy poza granice województwa swojego zamieszkania”.
Województwo Mazowieckie jest celem przyjazdu nie tylko mieszkańców pobliskich, sąsiednich województw. Jak się okazuje – najwięcej pracowników pochodzi z województwa „śląskiego (21,3 tys. osób – 14,9% całości), a w dalszej kolejności sąsiednich: łódzkiego (19,5 tys. – 13,7%) i lubelskiego (14,3 tys. – 10,0%). Najrzadziej zatrudnienie znajdowali tu natomiast mieszkańcy województw: lubuskiego (1,7 tys. – 1,2%), opolskiego (3,5 tys.- 2,5%) i zachodniopomorskiego (3,9 tys.- 2,7%).”

Z Warszawy natomiast, do pracy wyjeżdża 30,6 tysięcy osób, jednak na przestrzeni lat, ta liczba wzrasta. Miejscem pracy wyjeżdżających są głownie miasta(63,7%). Dla znacznej większości osób wyjeżdżających ze stolicy do pracy (22,6 tys. – 73,9% całości) dojazdy odbywały się w obrębie tego samego województwa – mazowieckiego – głównym kierunkiem są gminy ościenne. Natomiast poza granice województwa, do pracy z Warszawy wyjeżdża jedynie 8 tysięcy osób, co stanowi 26,1% ogółu wyjeżdżających warszawiaków. Celem również jest praca w dużych miastach. Najwięcej najemnych pracowników decyduje się na pracę na terenie Wrocławia.

Zaskoczeni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ